РДГ-Бургас ще подпомага собствениците на горски територии за кандидатстване по ПРСР

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Ще подпомагаме собствениците на горски територии за кандидатстване по мерки на Програмата за развитие на селските райони. Това каза Венелин Радков, директор на РДГ-Бургас, за радио „Фокус” – Бургас. Той посочи, че мярка 15 е свързана със стопанисване и опазване на горите. Друг приоритет е повишаване на квалификацията на служителите, на горските инспектори, с различни форми на обучение и завишаване на контрола по изпълнение на заложените дейности в противопожарните планове на собствениците на горски територии, каза още той.

През годината са се извършвали нормалните комплексни проверки на всички собственици на горски територии. „Като цяло е констатирано, че не всички собственици на гори изпълняват задълженията си по охрана на горските територии”, допълни Венелин Радков. Той призова най-вече някои кметове да направят нужното, за да опазят и охраняват гората, която стопанисват.

Според Венелин Радков не всички собственици на гори изпълняват задълженията си по охрана на горските територии. По неговите думи, 2014 година е белязана с много дъждове, което се е отразило на работата в горските територии. „Отчитаме от части нарушен сотерологичен ефект на горските екосистеми, имайки предвид оголените и обезлесени терени на места. Там, където е обезлесено и оголено, няма какво да спре водата и по-бързо минава и измива повърхностния слой на почвата”, посочи той.

На 5 февруари 2014 година започна трансграничен проект „Странджа-планина без пожари” с Къркларели. Стойността на проекта е 139 671 евро и срокът за изпълнение е 1 година. „Чрез реализацията на този проект целим подобряване на ефективното и устойчиво използване на природните ресурси и опазване на природното и историческо наследство чрез защита на Странджа от горски пожари”, обясни Радков.

По неговите думи, визията на Изпълнителната агенция по горите и нейните териториални звена е на територията на цялата страна да се създадат наблюдателни кули за да може да има пълно покритие на страната. Целта е наблюдение на горски и земеделски територии на 100%. „Всичко това ще се центрира в управление мониторинга в центрове, които ще бъдат в регионалната дирекция по горите. Подобни ще има и в областните дирекции на „Пожарна безопасност и защита на населението”, разясни той. Основната задача за 2015 г. е да се завиши контролът върху собствениците на горски територии по отношение на възобновяване на горите.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА