Расте интересът към биопроизводството

Златко Златков
Златко Златков
5 Минути

През 2013 г. биопроизводителите разнообразяват видовете култури с артишок, маслини и киви

Площите, заети с трайни насаждения, отглеждани по биологичен начин, през 2013 г. възлизат на 16 885 ха, с 5 926 ха или около два пъти повече в сравнение с предходната година. Ръстът е свързан основно с нарастване на площите с костилкови и семкови овощни видове, ядки и лозя. При всички видове от групата на трайните насаждения се наблюдава увеличение на площите в система на контрол спрямо 2012 г. Това показват данните в годишния Аграрен доклад на Министерство на земеделието и храните.

Площите с фуражни култури от обработваеми земи (култури за зелено) също бележат чувствителен ръст спрямо 2012 г. – с 1 826 ха, което се дължи на засиления интерес от страна на операторите към биологичното животновъдство.

Продължава да нараства интересът към групата на орехоплодните видове – орехи, лешници, бадеми и кестени. През 2013 г. площите на тази група култури достигат 8 947 ха, при 5 981 ха за 2012 г. Най-голямо увеличение се наблюдава при площите с орех – от 3 896 ха през 2012 г. на 5 889 ха през 2013 г. Значителен ръст се наблюдава и при площите с лешник и бадем, които достигат съответно 1 872 и 1 175 ха.

През 2013 г. насажденията с лозя, отглеждани по биологичен начин, заемат 3 871 ха, с 1 814 ха повече спрямо 2012 г. Продължава да расте интересът на биологичните производители към този вид производство, традиционно за нашата страна, като ръст бележат площите в система на контрол както с винени лозя, така и с десертни. Основен фактор за развитието на биологичното лозарство, и по-специално отглеждането по биологичен начин на винени лозя, е влизането в сила през 2012 г. на Регламент за изпълнение (ЕС) № 203/2012 на Комисията във връзка с определянето на подробни правила относно биологичното вино. Този регламент се прилага от реколта 2012, като на производителите на вино от биологично грозде е позволено да използват термина биологично вино върху етикетите си. Предимствата на новите правила за производство на биологично вино са свързани с ясното разграничаване на използваните практики при производство на биологично вино от биологично грозде и дават гаранции на потребителя.

Сертифицираните екологично чисти площи, от които се събират диворастящи плодове, билки и гъби през 2013 г. са в размер на 678 025 ха, което е с около 20% повече в сравнение с предходната година. Отглежданите по биологичен начин нетрадиционни за нашата страна култури, като артишок, маслини и киви, макар и в малки площи, показват усилията на биологичните производители да отговорят на търсенето на пазара и да разнообразят видовете култури, които отглеждат.

Като цяло, през 2013 г. в биологичното животновъдство продължава да се наблюдава положителна тенденция. Говедата, отглеждани по биологичен начин през годината, нарастват със 138 броя спрямо 2012 г. до 1 311 броя, а козите – с 404 броя до 3 235. Броят на пчелните семейства в система на контрол през 2013 г. нараства до 117 360, което е с над 32 000 повече в сравнение с предходната година. Предпоставка за това увеличение е добрият прием на биологично произведения пчелен мед на международните пазари. Само при броя на овцете, отглеждани по биологичен начин, се отчита намаление спрямо 2012 г. Все пак, той остава съществено по-висок спрямо 2011 г.

През 2014 г. се очаква запазване на тенденциите за увеличаване на броя на биологичните оператори и размера на площите в система на контрол, както и нарастване на видовото разнообразие на отглежданите по биологичен начин култури и селскостопански животни. Министерство на земеделието и храните ще продължи да работи в посока гарантиране изпълнението на държавната политика в областта на надзора и контрола на биологичното производство и спазването на изискванията на европейското и националното законодателство в областта, подобряване възможностите за подпомагане на биологичните производители през периода 2014 – 2020 г., както и популяризиране на ползите от биологично произведените храни и продукти за човешкото здраве и биологичния метод на производство, като щадящ околната среда и запазващ природните ресурси.

През програмния период 2014 – 2020 г., по ПРСР ще продължи подпомагането на биологичното растениевъдство и биологичното пчеларство, като е предвидено подпомагане на биологично земеделие в отделна мярка – Биологично земеделие. В рамките на тази мярка ще се изпълняват две подмерки: подмярка 11.1 „Плащания за преминаване към биологично земеделие за хектар ИЗП”, и подмярка 11.2 „Плащания за поддържане на биологичното земеделие за хектар ИЗП”.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА