Радослав Радев, НЛВК: Разчитахме ПРСР да финансира преработката на грозде, но вероятността е малка заради ранкирането на проектите

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Проблемът с ранкирането на проектите по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) сериозно засяга и лозаро-винарския сектор, тъй като приемът, който приключи днес, беше прием по мярката за преструктуриране и конверсия на винени лозя, а изграждането на нови винарски предприятия, както и модернизирането на съществуващи такива, става по ПРСР. Там винарският сектор е сред „нечувствителните сектори”, т.е. при ранкирането е трудно проект да получи максимален брой точки, което при голям интерес означава, че е малка вероятността да минат винарски проекти. Това каза Радослав Радев, председател на Националната лозаро-винарска камара пред „Агрозона”.

„Имаме една доста добре работеща програма за развитие на лозарството и там доста инвестиции са направени в бранша, лозарският потенциал на България се подобрява непрекъснато. Логично е след това гроздето да бъде преработено и от него да бъде направено вино. От тази гледна точка много разчитахме на ПРСР, но за съжаление приоритетите така са определени, че компаниите от бранша нямат много голям шанс.”, каза още Радослав Радев и допълни, че браншът има добър диалог с Министерство на земеделието и храните.

Мнението на екперта е, че подпомагането с европейски средства „определено” е изиграло положителна роля за развитието на лозаро-винарския бранш в България. Според него този процес ще продължи, може би в по-малка степен, но подпомагане ще има и в бъдеще, тъй като, оставяйки настрана България, във Франция, Италия, Гърция и Испания лозарството и винарството са традиционни сектори и много чувствителни дори в чисто политически план.

„Предполагам, че схемите за подпомагане ще се запазят. Може би ще се върви към някаква модификация и постепенно към либерализация, но определено селското стопанство не е сектор, който може да бъде оставен на чистата регулация на пазарните сили. Той има нужда от подпомагане и ЕС не е изолиран случай – на световния пазар той се конкурира и с други големи производители, които също използват различни схеми за подпомагане на земеделието си.”, каза председателят на НЛВК.

По неговите думи, важно е държавата да гледа на преработката на вино като на един от малкото експортно ориентирани сектори, които преработват българска суровина на 100% и които изнасят завършен продукт с надписа „Произведено в България”. „Затова разчитаме, в рамките на ограничените възможности, с които разполага нашата държава, да се намират начини да се помогне за развитието на бизнеса.”, каза още Радослав Радев.

Лилия Александрова

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА