Работодатели и синдикати в земеделието предложиха мерки за възстановяване след пандемията

Лилия Александрова
Лилия Александрова
7 Минути

Време е да направим сектора привлекателен за работа и бизнес, призовават 11 организации в сектора

Трансформацията на икономиката ни след Корона вируса ще постави на ново място отрасъл Земеделие и свързаните с него сектори – заради продоволствената и националната ни сигурност и променените изисквания на граждани и потребители. Това посочват от Федерацията на независимите синдикати в земеделието (ФНСЗ) в писмо до редица институции, което може да видите ТУК.

Днес секторът има своя шанс да разгърне потенциала си – за ръст, за регистрирана заетост, за качество на продуктите и мисъл за околната среда. Време е секторът да стане по-привлекателен за работа и бизнес – със сигурни и безопасни работни места и достойни доходи в него, се казва в писмото.

Ето мерките, които предлагат работодателите и синдикатите в сектора:

„Ние, социалните партньори в сектора, представляващи социално-отговорния бизнес и работещите в него,  обединени от общата ни отговорност да осигурим достатъчна, достъпна и качествена храна за българския народ в условията на извънредно положение:

  1. Подкрепяме обявената извънредна ситуация у нас и приветстваме обявените от правителството Пакет от мерки във връзка с Корона вирус, насочени към опазване здравето и доходите на гражданите и работниците и подпомагане на икономиката и защита на работните места. Приветстваме разбирането и отзивчивостта на Министерството на земеделието, храните и горите към проблемите на сектора. Днес е все по-ясно, че подкрепата за компании и работници за справяне с въздействието върху заетостта и бизнеса трябва да се прецизира в диалог и взаимни ангажименти между всички заинтересовани страни.
  2. Считаме, че е наложително създаване на Консултативен съвет по продоволствието към МЗХГ в който участват: социалните партньори, представители на земеделските браншови организации и синдикатите, експерти по хранителната верига, кризисни експерти и работодателските организации. Участието на представители на МТСП в лицето на Главна инспекция по труда и Агенция по заетостта ще е от полза за обхващане на социалния аспект и заетостта в сектора.
  3. Апелираме за конкретни ангажименти за осигурен лесен достъп на българските производители до хранителните вериги. В това време особена подкрепа е нужна и за продукцията и на малките оператори. Така както е възможен „зелен коридор” за доставки на здравни стоки и храни от вън, може да се наложи и „зелен коридор” за български хранителни стоки и суровини за тях до големите хранителни вериги, които единствено ще работят в продоволственото осигуряване. Попълването на държавния резерв с български стоки от родни производители също е възможна икономическа мярка със значителен социален отзвук в трудно време.
  4. Време е за изготвяне на Протокол за съвместни действия и Правила/Инструкции за работа в земеделието в извънредно положение. Доколкото тези инструкции са свързани с нормите за безопасност и здраве при работа, включването на представители на Главна инспекция на труда и на синдикати или представители на работниците и служителите е особено важно. Синдикатите разполагат с материали по темата, които могат да се доразвият. Да се разработят и приемат ясни протоколи за защита на здравето на работниците, както и действия в случай на COVID-19 в предприятията/компаниите, които да се прилагат на всички работни места, при пълно спазване на инструкциите.
  5. Настояваме да се прецизира подкрепата за бизнеса, за да се осигури целостта и сигурността на хранителната верига. Да се разшири списъка на отраслите, които имат право на компенсации при условия на извънредно положение с включване и на земеделието. За да се осигури необходимата работна ръка в активния сезон и кампаниите е потребно да се улесни достъпа до секторния пазар на труда на ученици, студенти и др.(еднодневни трудови договори), както и да се пренасочват работници от други сектори, загубили работата си, както и да приложим мерки за стимулиране на завърналите се/останалите тук работници за работа в нашите сектори. Една добра възможност е предвидената мярката 60:40 да е приложима и за работещите в сектор земеделие. Убедени сме, че това е стимул за включване в пазара на труда, което ще облекчи социалната система. Тази мярка може да се окаже позитивна за дългосрочно решаване на проблемите с работната ръка и възстановяването на сектора в дългосрочен план.
  6. Особено внимание трябва да се обърне на несигурните и нестандартни работници – сезонни, на временен или граждански договор, като и на самонаетите дребни земеделски работници, които често са изключени от достъп до права и защита като другите работници и са сред най-застрашените от бедност. При преразглеждане на финансовите инструменти/програми, с които оперира днес България, както и с помощта на Фонда за глобализация може и трябва да се гарантира базов доход или ваучери и за всички самонаети работещи, които са загубили работата си и са засегнати от кризата за периода на извънредно положение. Възможностите за преструктуриране и пренасочване на неизползвани европейски средства могат и трябва да се насочат към най-уязвимите и за подпомагане на дребни земеделски производители, самонаети, компенсиране на извънредни разходи. Всяка финансова помощ за закупуване на хладилни камери или предоставяне на такива, в които може да се съхрани малотрайната продукция ще спаси общността от крайно обедняване.

Изграждането на обществено доверие и умното управление на процесите в криза минава през социален диалог и ангажираност и участие на всички страни.  Убедени сме, че заедно ще направим всичко необходимо, за да защитим сектора, за да може след кризата и пандемията да възстановим бързо икономиката и обществото ни.“

Подкрепили отвореното писмо:

  1. Федерация на независимите синдикати от земеделието ФНСЗ
  2. Българска асоциация на малинопроизводителите
  3. Синдикат на самонаетите и неформални работници „Единство”
  4. Български национален съюз на градинарите в България
  5. Съюз на преработвателите на плодове и зеленчуци
  6. Федерация на независимите синдикални организации в хранителната промишленост
  7. Асоциация на земеделските производители в България
  8. Национална федерация „Земеделие и горско стопанство”КТ Подкрепа
  9. Федерация на хранителната и питейна промишленост КТ Подкрепа
  10. Национален съюз на земеделските кооперации в България
  11. Българска асоциация Биопродукти
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама