Публикуван е проект на наредбата за измервателните устройства за горива

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Министерството на финансите публикува Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № Н-18 от 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства. Промените в нормативния текст са във връзка с промените в Закона за данък върху добавената стойност, в сила от 1 януари 2015 г., които целят осъществяване на ефективен контрол на доставките и движението на течни горива от производител и вносител до краен потребител, предотвратяване укриването и невнасянето на данъци и недопускане за продажба течни горива с неясен произход и качество в бензиностанции и други обекти за съхранение на горива, посочват от финансовото ведомство.

Ето как проектът на наредбата регламентира регистрирането и отчитането на зареждане на превозни средства, машини, съоръжения и друга техника за собствени нужди с течни горива:

1. Лице, което извършва зареждане на течни горива за собствени нужди от стационарни подземни резервоари за съхранение на горива или неподвижно прикрепени към земята резервоари с вместимост над 1000 литра, да регистрира и отчита зареждането чрез електронна система с фискална памет (ЕСФП), с изключение зареждане на течни горива на съоръжения и/или инсталации за производство и/или отопление.

2. Лице, което извършва зареждане на течни горива за собствени нужди от подвижни резервоари (мобилни автоцистерни), да регистрира и отчита зареждането чрез ЕСФП, съгласно раздел VІ на приложение № 2, като се допуска да не се използва нивомерна измервателна система.

3. Лице, което извършва зареждане на течни горива за собствени нужди на съоръжения и/или инсталации за производство и/или отопление, да регистрира и отчита зареждането чрез средство за измерване (разходомер или нивомерна измервателна система) по смисъла на Закона за измерванията, което трябва да отговаря на изискванията на Закона за измерванията и нормативните актове по прилагането му. Данните от проточените количества течни горива през средството за измерване ще се предават чрез данъчен терминал за гориво към НАП, по ред, начин и във формат съгласно приложение № 17. Предвидено е данъчният терминал за гориво да изпраща дневен отчет, който ще се генерира автоматично за всеки ден (за всеки 24 часа).

В текста е предвидено изключение, съгласно което се освобождават лицата, извършващи зареждане на течни горива за собствени нужди от съд или съдове с обща вместимост до 1000 литра включително, като общото заредено количество гориво за календарната година не трябва да превишава 2000 литра. В тези случаи зареждането няма да се регистрира и отчита чрез ЕСФП или средство за измерване, а лицата ще подават данни за получените количества горива като получатели по доставка.

Проектът регламентира използването на данъчен терминал за гориво (ДТГ) за осъществяване на дистанционна връзка с НАП и предаване на данни от средство за измерване, като при използване на разходомер, той се монтира на изхода на резервоара и измерва използваното количество гориво. Допуска се връзката между ДТГ и средството за измерване да се осъществи чрез самостоятелно пломбиран концентратор, който служи за преобразуване на протокола за обмен на данни.

Преходният период за лицата по чл. 118, ал. 8 от ЗДДС да отговорят на изискванията е както следва:

1. лицата по чл. 3, ал. 12 – в срок до 30 юни 2015 г.;

2. лицата по чл. 3, ал. 13 – в срок до 30 септември 2015 г.;

3. лицата по чл. 3, ал. 14 – в срок до 31 декември 2015 г.

В случаите по чл. 3, ал. 14 е предвидено до 31-и декември 2015 г. тези лица да подават ежемесечно данни по електронен път с квалифициран електронен подпис в приложение на интернет страницата на НАП за изразходваните количества течни горива за съответния месец в срок до 15-о число на следващия месец. Проектът включва и промяна, свързана с касовата бележка, съгласно която като задължителен реквизит на касовата бележка трябва да се изписва номер и дата на фактура, но само когато се извършва при плащане по доставка с непрекъснато изпълнение, за която има издадена фактура. Това дава възможност на лицата, потребители на съответната услуга, да са информирани по коя фактура е извършено плащането, обясняват от министерството.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама