Производството на зърнени храни в света ще се увеличи с 15% до 2023 г. в сравнение с периода 2011-13 г., докато най-значителен растеж (с 26%) ще бъде отбелязан при маслодайните растения. Прогнозата е направена в съвместен доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OECD) и Световната организация на ООН по прехраната (FAO). Основният извод от доклада е, че докато производството на зърнени и маслодайни култури ще се увеличава значително, нарастването на търсенето до 2023 г. ще бъде по-слабо в сравнение с миналото десетилетие.
Очакваното увеличение на производството на зърнени култури ще се дължи на силното търсене на биогорива в световен мащаб, както и на предвиждане за увеличение на употребата на фуражи в развиващите се държави. Експертите очакват цените на зърнените култури на световните пазари да не се увеличават, което ще стимулира търговията в световен мащаб. Преходните остатъци на световните пазари ще се увеличават, докато в Азия ще достигнат рекордно високи нива. В същото време делът на засадените площи с маслодайни култури ще се увеличи, но при по-бавно темпо в сравнение с това от последните години, тъй като растящото търсене на зеленчукови масла ще повиши цените.
Световното производство на твърди зърнени култури ще достигне 1 417 млн.т. до 2023 г., което е със 17% повече в сравнение с базисния период. Производството на пшеница ще се увеличава с 0.8% на година, а засадените площи ще се увеличат незначително. Общото производство на пшеница до 2023 г. ще бъде почти 774 млн.т. в развитите страни и 479 млн.т. в развиващите се страни. Употребата на твърди зърнени култури ще се увеличи с 20% до 2023 г. в сравнение с базисния период. Най-осезателно увеличение се очаква в Китай, САЩ и Бразилия. Консумацията на ориз като храна на трапезата ще се увеличава с около 1.1% на година до 554 млн.т. през 2023 г.
Според доклада до 2023 г. САЩ и Канада ще се превърнат в най-големите износители на твърди зърнени култури и пшеница, като износът им ще достигне 108 млн.т. След тях се нареждат държавите от Общността на независимите държави (Русия, Украйна и Казахстан) с 67 млн.т. Позициите на Канада и Аржентина в световния износ ще се подобрят значително.