Производството на нишесте от царевица у нас може да нарасне до 3 пъти

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Очаква се съществен ръст на преработката на царевица за производство на подсладителя изоглюкоза както в ЕС, така и в България, след като в началото на октомври 2017 г. отпаднаха квотите за производство на захар, изоглюкоза и инулинов сироп в рамките на Общността.

Европейската комисия прогнозира до 2030 г. производството на изоглюкоза в Съюза да достигне 1,9 млн. тона, а за сравнение квотата, който беше в сила до есента на 2017 г., беше 0,72 млн. тона в еквивалент на бяла захар годишно.

През последните години се наблюдава значително повишение на производствените мощности за преработка на царевица в България, като има потенциал производството на нишесте да нарасне между два и три пъти през следващите години, съобщават от земеделското министерство в публикувания Ситуационно-перспективен анализ на царевица и слънчоглед.

Експертна оценка сочи, че потреблението на царевица за храна и индустриална преработка бележи ръст от около 450 хил. тона през 2014/15 година до 700 – 800 хил. тона през 2016/17 година. Предвижда се тенденцията на ръст да продължи и през този сезон. Възможно е потреблението на царевица за промишлени цели да достигне до около 900 хил. тона, от които около 500 – 600 хил. тона – за производство на нишесте и различни хранителни продукти на базата на царевица, а останалите – за биогаз.

По прогнози на дирекция „Животновъдство” на МЗХГ, през маркетинговата 2017/18 година за изхранване на животните се очаква да са необходими около 559 хил. тона царевица, ако броят на животните у нас остане без промяна.

 

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА