Производството на маслодайни култури в света ще се увеличи с 26% до 2023 г. в сравнение със сегашното равнище

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Засетите площи с маслодайни култури в световен мащаб ще се увеличат с 11% до 2023 г. в сравнение със сегашното равнище, а реколтата ще се увеличи с 14%, което ще повиши производството с 26%. Северна и Южна Америка ще продължат да бъдат кошницата на света за маслодайни култури, държейки 91% от световния износ. Китай отново ще бъде основен вносител, но делът й от световния внос ще бъде 25%. Това се казва в съвместен доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OECD) и Световната организация на ООН по прехраната (FAO).

До 2023 г. производството на растително масло за биогроива ще се увеличи с 28% или 4 млн.т. в сравнение с периода 2011-2013 г. Вероятно то ще се концентрира в осем основни производители – ЕС, Индонезия, Малайзия, Китай, САЩ, Аржентина, Бразилия и Индия) – и ще възлиза на 77% от общото производство през разглеждания период. Търсенето на растителни масла за биогорива ще остане силно, тъй като доходите и населението в света растат. Делът на производството на палмово масло в портфолиото с растителни масла ще продължи да се увеличава в първите седем години от прогнозирания период, след което ще се стабилизира на 36% растеж.

Производството на белтъчни (протеинови) храни ще скочи с 27% или 74 млн.т. и ще достигне 351 млн. т. до 2023 г. Тази дейност остава силно концентрирана в няколко държави: ЕС, Аржентина, Бразилия, Китай, Индия и САЩ. Те ще държат около 77% от световното производство.

В сравнение с предходното десетилетие силният растеж в консумацията на протеинови храни се забавя значително, което се дължи на забавянето в отглеждането на животни в световен мащаб, както и на бавното повишаване на употребата на протеинови добавки във фуражите. Вносът на ЕС и Китай ще възлиза на 71% от световния внос на маслодайни култури до 2023 г. Износът от САЩ ще се увеличи с 22% през прогнозирания период.

Вносът на растителни масла ще бъде по-малко концентриран в растителните масла, но трите основни играчи на пазара ще бъдат ЕС, Китай и Индия. Техният дял от световния внос ще бъде около 48% през 2023 г. През идното десетилетие Индонезия и Малайзия ще имат почти две трети от световния внос на растителни масла.

Пазарът на маслодайни култури ще се развива с ръст от 28% през предходния период, което може да се сравни с 48% през предходното десетилетие. Световният внос ще се увеличи с 22 млн.т., като 90% от това очаквано увеличение ще се осъществи в развиващия се свят.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама