Производителите на мляко в ЕС отчитат сериозни вариации в маржовете при производството

Златко Златков
Златко Златков
5 Минути

През последните пет години се наблюдават големи вариации в маржовете на производство на мляко, сравнени не само на годишна база, но и на тримесечие. Това се казва в нов доклад на Европейската комисия за производството на мляко в ЕС, пише Agra Europe. В доклада се посочва, че след кризата в производството на мляко през 2009 г. през следващите две години – 2010 г. и 2011 г. – секторът е успял да се възстанови в повечето страни от ЕС.

През периода 2007-2011 г. цените на млякото в страните от ЕС (с изключение на Хърватия, която по това време не е била членка на Съюза) са достигнали връх от 349 евро на тон. Въпреки това оперативните разходи на тон са се увеличили и докато брутният марж за 2011 г. е бил значително подобрен, той не е достигнал нивото от 2007. Според доклада брутният марж ще намалее с 20 евро на тон през 2012 г. заради продължително увеличение на оперативните разходи и намаление на цените на млякото. Общо 96% от специализираните ферми за производство на мляко в ЕС, които произвеждат 98% от суровината са постигнали позитивен брутен марж през 2011 г., което може да се сравни с 93% през 2009 г.

По отношение на приходите 2010 г. и 2011 г. са били „положителни“, според доклада, като специализираните ферми за производство на мляко са генерирали по-голяма средна добавена стойност на годишна оперативна единица в сравнение с 2007 г. Този резултат представлява комбиниран ефект от подобрението на брутния марж и значително увеличение в производството на мляко, като през 2007 г. той се е увеличил с 33%.

В доклада се отбелязва, че след понижението на доходите на млечните ферми през 2009 г. всички държави на ЕС, включително България и Румъния, са отчели увеличение на доходите под някаква форма. Очакванията на експертите са, че ако маржовете паднат през 2012 г., това може да доведе до намаление на доходите, тъй като количеството произведено мляко ще остане стабилно в ЕС.

Маржове към края на 2013 г.

Данните от доклада на Европейската комисия показват още, че разходите и маржовете за производство на мляко към края на 2013 г. са варирали в рамките на една и съща година, от тримесечие на тримесечие. След като производствените разходи падат през 2009 г., те достигат връх през последното тримесечие на 2012 г. и първото тримесечие на 2013 г., преди да паднат рязко през второто тримесечие на 2013 г.  От тогава има леко повишение, до нивото от 2011 г. Всички тези вариации в производствените разходи на тон са предизвикани от разходите на производителите за фуражи и енергия.

Между 2007 и 2009 г. средният марж в производството на мляко в ЕС е паднал с 45% заради спад в цената на млякото. В последствие обаче той се повишава въпреки увеличението в оперативните разходи и това се дължи на продължителното увеличение на цената на млякото. Въпреки това последните пет години се характеризират с вариации в маржовете през всяка година и дори през всяко следващо тримесечие. Това развитие се наблюдава най-осезаемо през 2013 г.

През първата половина на миналата година брутният марж е бил с 30% по-нисък от средния за последните пет години. В последствие в края на 2013 г. той достига рекордни нива, причина за което са както намалението на оперативните разходи, така и увеличението на цените на млякото.

Правителствата на страните-членки остават раздвоени по въпроса дали е необходимо да бъдат предприети допълнителни мерки за предотвратяване на вариациите в моржовете след края на периода на млечните квоти през април 2015 г. Някои държави са на мнение, че инструментите на новата Обща селскостопанска политика са достатъчни, а други смятат, че са необходими други мерки.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА