Производителите на царевица в Европейския съюз трябва да смилат остатъците от продукцията си на полето, след което да покриват почвата, тъй като това носи допълнителни предимства, осолено що се отнася до плодовитостта на почвата. Това е становището на Европейската конфедерация на производителите на царевица (ЕКПЦ), предава Agra Europe. Тази техника представлява заместител на изискването за разнообразяване на културите в пакета „зелени мерки“ на Общата селскостопанска политика, която влиза в сила от 2015 г. В нея 30% от субсидиите ще бъдат обвързани с три мерки – разнообразяване на културите, поддръжка на постоянни зелени площи и „екологично фокус области“. Според експерти изискването за отглеждане на повече от една култура е трудно за изпълнение от повечето фермери.
Според изискването за разнообразяване на културите фермерите, които притежават от 15 до 30 хектара обработваема земя трябва да отглеждат поне две култури, като при земи от 15 хектара културата не бива да заема повече от 75% от площта, а при 30 хектара трябва да се отглеждат поне три култури.
Покриването на царевицата през е ключов момент в отглеждането на културата, но жътвата може да бъде невъзможна, когато се прави късно. В крайна сметка това може да има негативен ефект и да бъдат нарушени доказано ефективни традиционни практики, предупреждават противниците на идеята. От своя страна ЕКПЦ този метод може да помогне на фермерите да постигнат целта на „зелените мерки“ в ОСП, тъй като
Покриването на царевицата в момента не е широко разпространена практика, но ЕКПЦ предлага тя да стане част от „зелените мерки“ за монокултурното отглеждане на царевица.
В момента около 15 млн. хектара са засадени с царевица в ЕС. Това представляват 24% от земеделската земя в ЕС. Около 60% от тази земя е засята с царевица, а останалите 40% са заети с царевица за силаж. 83% от царевицата се използва за фуражи, 15% – за производство на нишесте и 2% са мелничарска царевица.