Проф. Пламен Мишев: Продажбата на земя от ДПФ има редица положителни страни

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Търговете за продажба на земя от Държавния поземлен фонд са единственият начин за възмездяване на хора, които по някакъв начин са загубили земите си, включително от Беломорска Тракия. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” проф. Пламен Мишев, ръководител Катедра „Икономика на природните ресурси” в УНСС. По думите му – провеждането на търгове не е нещо ново и се случва в последните 15-16 години. Редовно се правят такива търгове за продаване на държавна земя срещу поименни бонове. Почти всяко правителство го е правило, така че това не е нещо ново нито като практика, нито като организация на дейността, каза проф. Мишев.

Обикновено голяма част от тези търгове имат намерение да продадат една голяма по обем земя, но това най-често не се случва. Според него – продажбата на земя от Фонда имат редица положителни страни.

Първото положително нещо е, че това е някакво възмездяване на хора, които са загубили нещо. На второ място, по този начин се вкарва реална земя в стопанския оборот. Държавата не е добър стопански субект и е по-добре тази земя, която е един уникален ресурс, да си намери истинския собственик и той да я вкара в производството. Ако е била необработваема и ако не са успели да я дадат под аренда или под наем, за нея не се получават и субсидии, каза той.

Според проф. Мишев, не е реалистично да се мисли, че ще бъдат продадени всички 154 000 декара, които са обявени. Търговете обаче са и начин да се осъществи уедряване на стопанствата.

В България проблемът е малко сложен, не се извърши навремето, има разкъсана собственост и това много пречи за възникване на ефективни стопански единици. Предполагам, че има интерес да се купят парчета, които са в съседство на някакви блокове, на арендатори или на собственици, което значи един вид комасация. Както и да се погледне – е полезно, каза той.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА