Проф. Христо Даскалов: Министърът на земеделието трябва да поеме отговорността си за политиката в сектора

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Не може при протест на 100-тина човека министър-председателят и финансовият министър да поемат ангажименти за това, което е задължение на МЗХ, коментира депутатът от Комисията по земеделие и бивш изпълнителен директор на БАБХ проф. Христо Даскалов

  • Проф . Даскалов, каква е позицията ви по отношение на случващото се в момента в сектор Земеделие – текат преговори с част от земеделските стопани, подготвят се протести. Как оценявате Вие ситуацията?

Земеделските стопани имат правото да имат искания. Проблемът е доколко тези искания са запълнени със съдържание. Това се вижда и от декларацията, която те са пуснали. Тя съдържа много елементи и според мен това са триковете да смесиш нещо, което не е толкова важно, но е по-популярно и да сложиш и нещо, което е много важно, но някак си стои настрана от общественото внимание.

Лично аз не одобрявам и не приемам това министър- председателят и финансовият министър при всеки един протест и то на 100-тина човека те да отиват и да поемат ангажимент за това, което е всъщност задължение на Министерството на земеделието и на министъра на земеделието. Министърът на земеделието не е направен министър, за да прехвърля отговорността си върху министър-председателя, който е човек в сферата на образованието. Акад. Денков не е специалист в земеделието и производството на храни, още по-малко пък Асен Василев.

 

  • Това вид оценка за дейността на настоящия министър ли е?

Оценки не мога да давам. Акад. Денков е човекът, който ще му даде оценка, но аз и моите колеги всъщност очаквахме земеделският министър да бъде активната страна, той да води този процес. За шест месеца имаше три протеста и тези протести излизат с декларации. Всъщност какво се получава, браншовите организации водят процеса, а не министерството да бъде онази проактивна част, която да поставя актуалните въпроси и вече да вика браншовите организации, за да се намерят решения.

 

  • Споменахте смесване на важни и немаловажни неща в исканията на недоволните стопани. Кои от исканията оценявате като важни и кои са по-маловажни?

Да се пипат законите за арендата, за собствеността на земите са много сериозни неща и ако се върнем хронологично назад, подобни инициативи имаше през цялото управление, като започнем трите правителства на Бойко Борисов и на Орешарски, но и те не посмяха тогава да внесат такива законодателни промени, които да бъдат само полезни на едната страна. Лично мен това много ме безпокои. Относно подпомагането нещата трябва да се прецизират. Когато се докаже, че стопанствата наистина имат нужда, да им бъде дадена помощ, но на всички на калпак не може да се хвърлят пари.

 

  • На срещата в МС бяха представени само две от браншовите организации – БАК и НАЗ. Голяма част от браншовите организации в сектор Земеделие не бяха поканени.

За съжаление, се връщаме в едни познати времена. На сцената се върнаха хората, които преди 2021 г. бяха тогава и сега отново са цял ден в министерството, те стоят на работните групи и т.н. Това е, което е моята и на колегите ми в парламентарната група оценка. Вие да сте видели някои от нашата парламентарна група някога да е поканен на такива събирания в министерството?

 

  • Като част от НС как оценявате законодателния процес в областта на земеделието. От МЗХ се заявяват много закони, които ще бъдат писани, и то структуроопределящи, Вие имате ли достъп до тях?

Когато говорим за законодателна дейност, палмата на първенството я носи МЗХ, защото там се правят политиките. През 2022 г. като изпълнителен директор на БАБХ поставях въпроса да имаме държавни агенции за горите, за храните, но тогава на мен ми беше ясно и категорично заявено, че политиките трябва да се оставят задължително в МЗХ. МЗХ трябва да играе водеща роля във всички тези процеси, касаещи земеделието и разбира се, производството на храни, а не да следва някакви тенденции вече положени от някой друг.

В исканията на браншовите организации има включени законопроекти, които би трябвало да се изработят, да се обсъдят много обстойно, да се видят добрите и лошите страни и да не направим някоя беля. За мен, като човек, който непрестанно се интересува и се занимава с тези неща, тук се цели много бързо още в мандата на правителството Денков тези неща да бъдат вкарани, а такива законопроекти трябва да се обсъдят внимателно.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА