Стойност към земята се добавя с окрупняване и инвестиции в поливни съоръжения, коментират експерти
Няма значение дали българи, или чужденци ще инвестират в земеделска земя, защото инвестициите ще бъдат осъществени в България. Това каза председателят на Българска асоциация на собствениците на земеделски земи Борислав Петков в сутрешния блок на БНТ, цитиран от investor.bg по повод дебата дали трябва да се удължи мораториумът за закупуване на земи от чужденци, който изтича в края на годината. През последните месеци някои политици предложиха удължаване на ограниченията.
Проф. Веселин Бояджиев от катедра “Социално-икономическа география” в СУ „Св. Климент Охридски” се обяви „твърдо за удължаване на мораториума, най-малко за 8 години”. Той заяви, че политиците не са направили нищо за сектора през последните 7 г. “Действително цените се увеличиха два и половина – три пъти, но системата работеше на самотек”, твърди преподавателят. “Трябваше да се предприемат мерки да приближим цената на българската земя към цената на земите в Стара Европа. Сега не сме готови за комасация – нямаме нито кадастър, нито имотен регистър”, заяви проф. Бояджиев. Той предлага държавата с преки обществени разходи да инвестира в съоръжения и по-добър достъп до земите и така да се повиши цената им.
„Държавата няма как да инвестира в поливни съоръжения в разпокъсана земя, това трябва да го направят частните инвеститори”, опонира Борислав Петков. Той посочи, че БВП в Турция се е повишил благодарение на селското стопанство, след като е бил проведен процес на окрупняване на нивите. „И сега чужденци могат да купуват земеделска земя, дебатът е безсмислен. Трябва да си отговорим на въпроса ако удължим този мораториум, какво ще направим. През последните 7 г. съм водил разговори с чужденци, за да направят евентуални инвестиции, но когато им се изясни голямата раздробеност и липсата на хидромелиорации, те се отказват”, допълни Петков.
Според него ако сега в оставащите 3 месеца до изтичането на мораториума някой иска удължаването му, това е чист популизъм, защото самата процедура в Еврокомисията и Европарламента би отнела между 9 и 12 месеца. “Стойност към земята се добавя с хидромелиорации и инфраструктура. И след 10 г. няма да видим чужденци, наредени на опашка, за да инвестират, ако сме в същото положение”, каза още Петков.
Проф. Веселин Бояджиев посочи, че „в момента върви една тиха икономическа комасация, която се извършва от фондовете и едрите собственици, които вече притежават милиони декари”. Борислав Петков обаче отговори, че фондовете са участници на пазара и благодарение на тях цената на земята се е повишила два или три пъти, а „за пазара е най-благоприятно да има повече участници”.