Приказно Рождество Христово!

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Целият християнски свят се готви да посрещне един от своите най-светли празници – Рождество Христово. Празникът има и древна, и нова история, която си струва да си припомним.

В Библията е записано, че от мига, в който Света Дева Мария родила своя божествен син и го положила в яслите, на небето се появила необикновена светлина, явил се ангел, който съобщил на намиращите се наблизо пастири, че на света се е появил Спасителят. Витлеемските пастири били първите, които се поклонили на младия Исус. Той бил почетен и от трима мъдреци, доведени във Витлеем от изгрялата над мястото на събитието звезда.

Първото празнуване на Рождество Христово

След като римският император езичник Константин /274-337/ разрешава християнската религия и той самият приема християнската вяра, започва масов строеж на християнски храмове. През 354 г папа Либерий /352-366/ построява за кратко една черква в Рим. Майката на император Константин императрица Елена пренася в нея скъпи реликви – части от Витлеемските ясли. За първи път тук християните свободно и тържествено отпразнуват рождество Христово. Произнася се първата рождественска проповед.

Влъхвите – първите вестители на Рождество Христово

От писанията на евангелиските апостоли знаем, че първите дошли да се поклонят на Младенеца, според Матея, били трима влъхви. Озарени от божествено знамение, Витлеемската звезда, те дошли в Ерусалим, където властвал цар Ирод, и запитали: “Къде се е родил Царят Юдейски?”

Богослови, историци и други изследователи тръгват по оскъдните следи, за да проследят житията на влъхвите. В първоизточниците те фигурират в различна интерпретация: мъдреци, духовни пастири, магьосници, магове и … царе! Открити са и техни мощи – сега те се съхраняват в знаменитата Кьолнска катедрала, в Германия. Поместени са в три различни ковчега, подредени в саркофаг с размери 220 см дълъг, 110 см широк и висок 153 см.

Оригиналният саркофаг в Кьолн

Първите сведения за техните мощи датират от ІV век, 300 години след раждането на Христос. Тогава Елена, майката на император Константин, пренася мощите на витлеемските влъхви в Константинопол. През VІ век в античен саркофаг са откарани в Милано. Изследователите установяват, че през 1164 г. император Фридрих І Барбароса нарежда мощите да бъдат пренесени в Кьолн като скъпоценен и свят дар. Оригиналният, специално изработен саркофаг е реставриран неколкократно. На челната му страна са изобразени тримата влъхви, поднасящи скъпи дарове на Богородица, която държи Младенеца. Зад тях се вижда мъжка фигура – над главата й има надпис Otton. Историците смятат, че император Отон, съвременник на Йоан Кръстителя, е изобразен върху саркофага заради заслугите му мощите да бъдат опазени и пренесени с почести в Германия. Отдясно на Божията майка е показано как Йоан Кръстител кръщава Христос в свещената река Йордан.

Не случайно Кьолнският катедрален храм, освен като архитектурен шедьовър, се цени и като свято място за поклонение на християните по цял свят!

ЕТИКЕТИ:
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА