При зараза: Фермите за норки стават резервоар на вируса на Covid-19

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
6 Минути

У нас има два обекта, които все още не са покрили изискванията по отношение на опазване здравето на норките от заразни и зоонозни заболявания, отбелязват от ЦОРХВ

„Научните данни, базирани на най-новите проучвания на вируса и на засегнатите държави от Covid-19, отглеждащи норки, показват, че при навлизане на вируса във фермите съществува реална опасност от превръщането им в източник на инфекция за хората”, е един от изводите на експертите от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ), подготвил доклад относно риска за общественото здраве поради разпространение на вируса на Covid-19 от животновъдните обекти за отглеждане на норки за ценни кожи в България „За това следва да се обмисли, а Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) да предложи като един реалистичен вариант на земеделските стопани от ферми за норки да редуцират временно до минимум броя на отглежданите норки до отминаване на опасността от разпространение на Covid-19”, се казва още в доклада.

В световен мащаб към началото на юли заразени норки със SARS-CoV-2 са намерени в 20 ферми в Холандия и 3 в Дания, като Дания е най-големият в света производител на кожи от норки. Първоначално инфекцията (през април 2020 г.) е предадена на норките от техните гледачи, а месец по-късно правителството

идентифицира най-малко двама земеделски работници, които са били заразени от болни норки – това е единственото предаване от животни на човек, известно от началото на пандемията Covid-19, което бе потвърдено и от СЗО.

 

Опасността у нас

В България с основна цел добив на ценни кожи, се отглеждат само норки от вида Американска норка (Neovison vison). Според регистрите на БАБХ към юли 2020 г. в страната функционират два обекта, предназначени за отглеждане на норки. Единият е край ямболското село Чарган с капацитет 1000 норки и техните приплоди, а другият е край село Маджерито, Старозагорско – с разрешен капацитет от 128 576 животни.

„В условията на продължаваща пандемия от Covid-19 и възможността за предаването на вируса SARS-CoV-2 от човек на норка и обратно БАБХ е издала Указания за проверка на животновъден обект за норки при условията на Covid-19, а собственикът на фермата в село Маджерито, фирма Фармпро, е разработил Процедура за обучение и спазване на противоепидемичните мерки във връзка с пандемията от Covid-19 на територията на фермата за норки”, казват от ЦОРХВ.

болест, България, Agrozona.bg

Какви са мерките

От ЦОРХВ препоръчват в случай на навлизане и установяване на инфекция с Covid-19 във фермите за норки, животните в инфектираните стопанства да бъдат умъртвени по хуманен начин с всички последващи почистващи и дезинфекционни мероприятия с цел да не се превърнат в резервоар на SARS-CoV-2 и заплаха за здравето на хората. От голямо значение е и да не се създават  нови ферми за норки, както и да се преустанови или силно ограничи размножаването на животните и увеличаването на капацитета на съществуващите в момента у нас ферми, докато не се установи трайна тенденция на неразпространение на Covid-19 у нас и докато не се създаде надеждна програма за надзор и мониторинг на заразните заболявания при американските норки в т.ч. и за Covid-19. Данните на експертите показват, че стопанствата за отглеждане на норки у нас все още не са покрили изискванията по отношение на опазване здравето на норките от заразни и зоонозни заболявания (общи за животните и хората), категорични са от ЦОРХВ.

 

Без разходки около фермите, железен контрол

Към настоящия момент, в условията на пандемия, действащите у нас ферми за отглеждане на норки се препоръчва да въведат задължителен хигиенен протокол за фермите и превозвачите, като се забрани и достъпа на посетители в обектите с изключение на ветеринарите; стопаните и лекарите да докладват при сиптоми при норките, подобни на SARS-Cov-2; да се следи нивото на повишена смъртност или заболеваемост при животните, както и всяка седмица да се изследват фуражите за изхранването на животните, отбелязват от ЦОРХВ. Важна мярка е и спирането на вноса, износа и транспортирането в страната на живи норки или тор от фермите, както и да не се позволява достъпа на хора за разходка на 400 м от фермите. От голямо значение е да се спре бягството на животни в дивата природа, тъй като те също могат да се превърнат в резервоар на болестта. За персонала от ЦОРХВ препоръчват да не се допуска работници във фермите за норки да работят и в други животновъдни обекти, както и хора, при които има доказан контакт със заразени с Covid-19.

 

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА