Предлагат мерки за засичане на реалния улов на калкан в Черно море

Васил Русев
Васил Русев
3 Минути

Да се премахне квотата за калкан за България и Румъния за двегодишен период, като уловът му да бъде разрешен само за риболовни съдове, на които е осигурено наблюдение и отговарят на всички изисквания за получаване на съответен лиценз. Това е записано в препоръката на Консултативния съвет за Черно море, която са изпратили до Жоао Мачадо, генерален директор на Главна дирекция по морско дело и рибарство към Европейската комисия (DG MАRE), с копия до министъра на МЗХГ на България и до министъра на земеделието и развитието на селските райони на Румъния. Решението е от последното заседание на работната група „Устойчив риболов – съоръжения и ресурси“ към Консултативния съвет, което се проведе в Констанца, като темата на форума бе управлението на ресурса от калкан през следващите две години, заяви за в. „Черно море” д-р Йордан Господинов, председател на КСЧМ.

Той уточни, че технологията по утвърждаване на препоръката е съгласуване на текстовете след множество редакции от страна на членовете на Управителния съвет, преди да бъде подписана от председателя на Консултативния съвет и изпратена.

Препоръката към Европейската комисия включвала още две точки: ресурсът от калкан в Черно море да стане единен и още – да се въведат единни правила и мерки за всички извършващи риболов във водния басейн. С условието – за малките лодки от дребномащабния риболов да важат същите правила, които са за риболовните кораби. И още нещо – мерките да станат задължителни включително за държавите, които не са членки на Европейския съюз, но извършват риболов в Черно море.

Мотивът ни да искаме експериментално да бъдат премахнати квотите за калкан за две поредни години е продиктуван от необходимостта най- после да излязат на светло реалните количества на уловите, каза д-р Господинов. По неговите думи, както правителствата на нашите две страни-членки на общността, така и Европейската комисия трябва да добият реална представа за улова, който се извършва от лодки без разрешение и естествено без квоти и се стоварва на нерегламентирани места, където няма контрол. Имало достатъчно данни за нелегален улов, който остава извън обсега и възможностите за контрол и най-после той трябвало да излезе на светло.

Припомняме, че квотата за калкан преди две години беше увеличена с 32 на сто и стана от 86,4 тона на общо 114 тона за България и Румъния (разпределена по равно между двете страни), за което помогна и активната намеса на създадения не много отдавна Консултативен съвет за Черно море. Същият размер имаше и преди 2008 година, след което беше намалена, заради тревогата за запасите от деликатесната риба.

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА