Шефът на ИАРА: Имаме най-модерния център за наблюдение в Черно море

Васил Русев
Васил Русев
3 Минути

България вече разполага с най-модерния център за наблюдение на риболовните кораби сред всички Черноморски държави. Внедрените нови технологии в доскоро морално остарелите системи на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, осигуряват сериозно преимущество на инспекторите срещу нерегламентираните дейности в Черно море. Това стана ясно от думите на изпълнителния директор на Агенцията, доц. д-р Галин Николов. Пред представители на сектора той отчете вече приключилите дейности за ъпгрейд на системите и оборудването на корабите за контрол с най-модерни системи за наблюдение.

„В момента имаме най-добрия център за наблюдение, така че спокойно можем да кажем, че в някои неща сме първи. И ще се постараем да остане така. Дейностите, заложени в проекта, вече сме ги постигнали. Контролът е няколко нива по-висок, сравнено с това, което беше преди. Оборудването, което имаме е и в полза на рибарите, защото ние не само ги контролираме, но и им помагаме“, коментира доц. д-р Галин Николов, цитиран от “Дарик”.

ИАРА изпълни проектът за „Модернизация, закупуване, инсталиране и разработване на компютърни технологии, включително компютърен хардуер и софтуер, система за наблюдение на риболовните кораби и компютърни мрежи, позволяващи събиране, управление, валидиране, анализ, управление на риска” в срок, каза още той.

Дейностите по него бяха осъществени по договор за безвъзмездна финансова помощ от Оперативна програма „Морско дело и рибарство“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейски фонд за морско дело и рибарство.

„Сега ни предстои надграждане за по-лесен достъп до базата данни. Ръчната работа отпада, всички е автоматизирано. Възможностите са впечатляващи. Излъчваме директно данните към ЕК. Това трябваше да бъде свършено преди десет години. Днес можем да кажем, че това е наш общ успех. Имаме и изнесен център за обучение. Всеки, които иска да научи нещо може да отиде там и да се обучи. Идеята да се покаже на рибарите как се работи. Това е втори в център – единият се намира във Варна, а вторият вече е в Бургас“, разясни още Николов.

Проектът е на обща стойност 1 258 000 лева. 90% от финансирането е от ЕС.

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА