Поне 8% преструктуриране на лозята цели новата лозаро-винарска програма

Агрозона
Агрозона
3 Минути

Мярката за преструктуриране и конверсия на лозя ще се прилага и през следващия период на Националната програма за лозаро-винарския сектор като по нея трябва да бъдат преструктурирани поне 8% от всички лозя за страната до края на 2023 г. Това става ясно от публикуваната вече национална програма. Заложено е най-малко 20% от подпомогнатите площи да са засадени в райони с винени сортове за производството на вина със защитено наименование за произход, а поне 80% от преструктурираните площи да са в район с производство на вина със защитено географско указание.

Цел на програмата е в не по-малко от 50% от подпомогнатите площи да бъдат приложени дейности за подобряване на техниките за управление по съответната дейност.

От мярката могат да се възползват производители – физически или юридически лица или група физически или юридически лица, независимо от правния статут, предоставен на групата и на нейните членове, се посочва в Програмата. Изисква се обаче стопанисване на винени лозя, които да са на територията на Европейския съюз. Освен това кандидатите трябва да са вписани в лозарския регистър.

виноПроизводителите, които са допустими за подпомагане по мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя”, трябва да отглеждат винено грозде, да имат валидни разрешения за презасаждане и разрешения.  Необходимо е те да са издадени на база права за презасаждане, произтичащи от същото стопанство. Разрешенията могат да се използват по реда на следващата национална програма, само ако срокът им на валидност изтича най-късно на 31 декември 2023 г., става ясно от текста на програмата. Критерий за допустимост е и производителите да имат лозя в добро агротехническо състояние, подлежащи на изкореняване и /или на подобряване техниките на управление.

вино вина
Още по темата: ЕК въвежда сертификат за износ на вино

Нужен е план за преструктуриране и конверсия на лозя, в който да са описани планираните действия и разходи и очакваните резултати.

Кандидати, предоставили банкова гаранция, когато са заявили авансово плащане, не трябва да имат задължения към Държавен фонд „Земеделие“ и не може да са в открито производство за обявяване в несъстоятелност или да са обявени в несъстоятелност. Не се допуска и да са в производство по ликвидация.

Тази мярка е най-успешно прилаганата мярка за периодите 2009/2013 и 2014/2018 година и е от основно значение за лозаро-винарския сектор. В същото време интересът към нея от страна на производителите продължава да бъде висок, се посочва в текста на Националната програма. Прилагането на мярката през годините 2019-2023 има за цел да увеличи площите, засадени с винени сортове лозя, подходящи за производството на вина със защитено географско указание и защитено наименование на произход. Производството на такива вина е приоритет за страната ни.

Вижте още: 10% повече износ на БГ вина към трети страни цели новата лозаро-винарска програма

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА