Полейте обилно овошките, за да не мръзнат през зимата

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Как да подготвите градината за зимата

Овощната градина се нуждае от влагозапасяваща поливка през есента. Тя има за цел да зареди с влага коренообитаемия слой на храсти и дървета, за да могат растенията да посрещнат зимата осигурени с вода. Ако няма подобна поливка, има риск някои от клоните на растенията да изсъхнат. Особено голяма е опасността при силни мразове, при ветрове, при липса на сняг. Без запас от вода дърветата могат да получат слънчеви изгаряния по кората. Влагозапасяващата поливка ще повиши мразоустойчивостта на дърветата, ще увеличи реколтата, ще намали или напълно ще изключи измръзването на корените при силни студове. Освен това влагозапасяващото напояване създава през есента нужните условия за залагане на плодни пъпки, за подготовка на дърветата и храстите за зимата.

 

Кога

Оптималните срокове за влагозапасяващата поливка на дърветата, храстите е есента. Обикновено се прави в края на октомври- началото на ноември. Много хора се страхуват от заливане на растенията. Недейте! Растенията сами регулират поглъщането на влага, излишното количество няма да бъде поето.

 

Колко

Количеството на вода под дървото или ягодоплодния храст зависи от размера и възрастта на растението. Например, под храста френско грозде или къпина са достатъчни 3-5 кофи вода. За плодните дръвчета на 5-7-годишна възраст – от 5 до 10 кофи вода. Ако поливате от шланг, то при ниско налягане това са 10-20 минути поливане. Но не се старайте да излеете водата на един път, най-добре е да разпределите приема на 2-3 пъти.

За големите плодни дървета нормата е следната: до 60-90 л на 1 квадрат от проекцията на короната.

Количеството вода, внасяно под плодните дървета, зависи също и от влажността на почвата. Ако тя е влажна, то намалете обема вода, като го разпределите не на 2-3 пъти, а на повеече поливки. Не жалете водата, ако есента е суха – увеличете нормата на водата минимум 2 пъти.

Мулчирайте

След поливането трябва да мулчирате почвата с торф или суха трева, за да може слънцето да не уплътни почвата, да не се образува кора – земята ще остане по-дълго време влажна, по-добре ще запази структурата си, въздухът ще прониква по-лесно до корените.

 

Ако под дървото има морава

Ако под дървото сте засели трева, то почвата не се прекопава. На разстояние 0,5-2 м от ствола се правят дупки с дървен кол или метална тръба по периметъра на короната на дървото. Водата ще постъпва към корените именно през тези дупки. При такъв тип поливане обаче дозата на водата трябва да се намали – чимът задържа добре влагата. Влагозапасяващата поливка трябва да се раздели на 2-3 приема.

 

По браздите

Ако нямате морава под дърветата, то прекопайте почвата около тях. Диаметърът на обработка зависи от размера на короната – обикновено кръгът е равен на диаметъра на короната. Отстъпете от ствола на 30-50 см, разкопайте с мотика или вила земята. Под дървото при такова прекопаване ще се получат две бразди. Именно в тях трябва да направите и поливката.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА