Полетите на дроновете в Европа стават под специален режим

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Новите правила на ЕС за безпилотните летателни апарати влязоха в сила от януари 2021 г.

Нови правила за управлението на безпилотни летателни апарати започват да важат от началото на тази година. Дроновете с камера или с маса над 250 г трябва да бъдат регистрирани, а хората, които ги управляват трябва да имат специално разрешително за това. Тези нови изисквания ще спрат ли употребата на дронове в земеделието или ще улеснят пътя към дигитализацията?

 

Какви са изискванията

Европейските фермери, които искат да ползват легално безпилотни авиационни апарати, трябва да съблюдават нов ред от правила. За Германия това е да се регистрират във Федералното управление на гражданската авиация до края на април 2021 г. Също така собствениците на много дронове трябва да получат и потвърждение за компетентност от ЕС, което може да се нарече и книжка за управление на дрон, съобщава порталът Аgrarheute.

Към новото постановление за дроновете се прилагат различни преходни периоди, които, според мнението на фермерите, усложняват много нещата. Най-важното изменение се явява разделението на безпилотните летателни апарати на три категории, основавайки се на теглото на дроновете и отдалечеността на полета от хората: открита, особена, при условия на потвърждение, според класификацията на дроновете (C0-C4).

 

Най-малките са най-свободни

Откритата категория е за най-леките дронове, като за тях е предоставена възможност да летят дори и без операционни лицензии, но в същото време трябва да съблюдават следните правила: максималната височина над земята не трябва да е повече от 120 м; човекът, който управлява дрона да има пряк визуален контакт през целия полет или да е активиран режим на проследяване; минималната възраст на управляващия да е 16 години; забранено е превозването на опасни товари, както и предметите да не могат да бъдат изпускани.

Всеки, който управлява тежки дронове, а повечето фермери имат именно такива безпилотни устройства, трябва да се регистрират в качеството си на оператор и да получат право на управление на дрон – сертификат за компетентност ЕС A1/A3.

Ново се явява изискването всички оператори да бъдат регистрирани, ако те управляват дрон с максимална летателна маса от 250 г или по-малко, ако те са снабдени с камера.

В частност това означава, че ако фермерите използват добре известните и популярни дронове, такива като DJI Phantom или DJI Mavic, те са длъжни да се регистрират по съответния ред. Например, всеки собственик на малкото устройство DJI Mini не може да работи с него без получаването на лицензия: дронът макар и да тежи по-малко от 250 г, в него има поставена камера, което го прави автоматично устройство под отчет.

Срокът на регистрация е поставен като не по-късно от 1 май 2021 г. Докато засега услугата по регистрирането е безплатна, то вероятно на по-късен етап може да изисква такса от 20 до 50 евро.

Това, което си остава все още валидно обаче е застраховането: независимо дали е играчка или професионален безпилотен летателен апарат, преди първия полет на дрона трябва задължително да сключите полица за застраховка.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама