Фермери настояват ЕК да разреши разпръскването на пестициди с дронове

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Фермерската браншова организация КОПА КОДЖЕКА настоява Европейската комисия да разреши разпръскването на пестициди с дронове. Аргументът на фермерите е, че това е начин да се прецизира и в крайна сметка да се намали употребата на пестициди, а това е в съответствие със стратегията От фермата до трапезата, предаде euractiv.com.

Фермерската стратегия, която беше представена през май, предвижда намаляване с 50% на използването на пестициди до 2030 г. Амбициозната цел беше приета от редица заинтересовани страни, но възникват въпроси относно това как да се постигне на практика. Един вариант е да се използват дронове за прецизно приложение на пестициди.

Премерена употреба

Дронове за пръскане в селското стопанство са тествани в Европа и по света в продължение на години. Предварителните резултати сочат, че дроновете могат да осигурят на фермерите точен инструмент за намаляване на вложените ресурси и повишаване на безопасността както за околната среда, така и за операторите в съответствие с приоритетите на Зелената сделка, посочват от КОПА КОДЖЕКА.

Дроновете могат да летят ниско над земята – на метър или по-малко, да се носи във въздуха бано и да маневрира по-прецизно от хеликоптер или самолет, без да създава силни турболенции. В същото време пръскането с дронове е 5 пъти по-бързо, отколкото с обикновени пръскачки.

Въпреки това потенциалът на дроновете не е изцяло изследван. Европейското законодателство забранява въздушното пръскане с пестициди, поради което е необходимо да бъде изрично разрешено чрез промяна на законодателството. Възможно е да се използва дерогация, когато дейността би била по-полезна за човешкото здраве в сравнение с други методи за пръскане.

Първи изследвания

Швейцарският земеделски институт в момента прави тригодишно проучване на ползите от пръскането с дронове върху развитието на културите. Франция експериментира с дронове в полетата и през 2021 г. вероятно е да ги пусне в употреба с цел да намали употребата на фитосанитарни продукти. Разрешенията за тестване обаче се дават при наистина стриктни условия.

По думите на генералния секретар на КОПА КОДЖЕКА Пека Песонен обаче държави като Китай, Канада и САЩ вече имат конкурентно предимство в тази област. По думите му е необходимо Европейската комисия да започне адаптация на законодателството към последните технологични постижения, както и да обменя информация и да дава повече насоки на страните членки относно приложението на директивата.

ЕТИКЕТИ:
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА