По-малко ГМО култури се отглеждат в световен мащаб

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

След почти две десетилетия на продължително увеличение на площите засети с ГМО култури в света, през 2015 г. те бележат спад. Това се казва в доклад на Международната служба по приложението на биотехнологии в земеделието, предава Agra Europe.

През миналата година площите заети с ГМО култури в света са възлизали на 179,9 млн.ха, което е с 1% по-малко в сравнение с предходната година. Основна причина за това са ниските цени на агросуровините, които са довели до намаляване на сеитбите на важни ГМО култури като царевица, соя и рапица.

Въпреки, че през 2015 г. има спад в площите засети с ГМО култури в САЩ, държавата остава най-важният производител със 70,9 млн.ха, което може да се сравни със 73,1 млн.ха година по-рано. След тях са Бразилия и Аржентина, където спадът е съответно с 2 млн.ха до 44,2 млн.ха и 0,2 млн. ха до 24,5 млн.ха. Други големи производители са Индия с 11,6 млн.ха, Канада с 11 млн.ха, Китай с 3,7 млн.ха и Парагвай с 3,6 млн.ха.

В Европа през 2015 г. са се отглеждали 116,870 ха площи с ГМО, което представлява намаление с 18% спрямо предходната година. Става въпрос предимно за царевица, 92% от която се отглежда в Испания. Други европейски държави с ГМО са Португалия, Чехия, Словакия и Румъния.

По континенти производството на ГМО култури е разпределено по следния начин: 87% в Северна и Южна Америка, 11% в Азия, 2% в Африка и 1% в Европа. През 2015 г. соята е съставлявала половината от световното производство на ГМО култури, следвана от царевицата с 30%, памука с 13% и рапицата с 5%. Делът на други култури, като люцерна, картофи и зеленчуци, възлиза на 1%.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА