Пламен Моллов: БАБХ ще издава 5 вида регистрации по електронен път

Златко Златков
Златко Златков
5 Минути

До края на есента стартира електронно комплексно административно обслужване в София, а до април 2015 г. се предвижда да се използва в цялата страна

БАБХ ще предоставя 5 основни вида регистрации по електронен път, обяви проф. Пламен Моллов, директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Това стана по време на представяне на пилотен проект за  въвеждане на електронно комплексно административно обслужване в БАБХ,  която е пилотна администрация в проект на Министерския съвет и ОПАК.  Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Оперативна програма“Административен капацитет“, съфинансирана от ЕС чрез Европейския социален фонд. Агенцията ще предоставя следните дейности. Това са: издаване/преиздаване на удостоверение при промяна на обстоятелствата за регистрация на обекти и оператори, които не задържат фуражи на склад, упражняващи дейност по Закона за фуражите; издаване/преиздаване на удостоверение при промяна на обстоятелствата за регистрация на оператори, транспортиращи фуражи, упражняващи дейност по закона за фуражите; регистрация на обекти за производство и търговия с храни; издаване на разрешение за търговия на едро, търговия на дребно и преопаковане на продукти за растителна защита; регистрация на зоопаркове, аквариуми, терариуми, циркове, ферми, волиери и вивариуми. Системата ще улесни издаването на регистрации за бизнеса и ще осветли сектора на производство, преработка и търговия с храни и напитки.

Към момента електронните услуги на системата обхващат около 32 регистри, сред които ГРАО, Търговския регистър и регистъра на МВР. В процес на обработване са още 30 регистри, които ще бъдат въведени, след като всички министерства дадат своите заявки и се направи оценка на важността им. В момента Министерство на земеделието и храните, както и други държавни ведомства, имат готови планове за поетапно изпълнение на проекта. Предстои правителството да определи кой ще бъде системния оператор на проекта.

Предвидено е системата да стартира пилотно в София, тъй като само там е изграден достатъчен административен и софтуерен капацитет за нейното приложение. До есента ще се наблюдава как работи в столицата, а до април 2015 г. трябва да бъде въведен и в останалата част на страната. Това е задължение, което България е поела пред ЕС и което е регламентирано чрез Административно-процесуалния кодекс. Според очакванията на вицепремиера проектът ще улесни над 200 хил. предприемачи по отношение на тежките административни процедури, с които досега са се сблъсквали. Това ще спести на държавата годишно около 30 млн. лв. административни разходи, а гражданите ще спестят прахосване на време и усилия. На въпрос дали ще се повишат или намалят административните такси проф. Пламен Моллов подчерта, че не БАБХ определя това, а правителството.

Обучен експерт по системата обясни как ще работи с нея. За начало е необходимо заявителят да си закупи формуляр и това става с електронен подпис. Ако няма такъв, може да се сдобие с формуляра на гише. След това заявителят получава по електронна поща уникален номер и парола за достъп до официалния раздел на преписката. Има възможност за сваляне не само на подадените документи, но и на всички такива свързани с административното производство. Така заявителят може да следи как заявлението му се придвижва между различните администрации. При положение, че всички изисквания за издаване на необходимия документ са изпълнени, системата автоматично създава електронен документ за разрешаване на дейност. Следва документът да се подпише електронно от съответния служител, който е отговорен за това, и да се принтира на специална бланка.

Основна пречка пред използването на този модел е това, че физическите и юридическите лица масово нямат електронни подписи, каза вицепремиерът Бобева. Тя обяви, че държавата трябва да търси възможности за подпомагане на малките и средните предприятия по различни програми така, че те да използват електронен подпис. Дори и да заявят на гише удостоверенията си, физическите и юридическите лица ще може да получат електронен код за достъп до системата, за да следят как се развива тяхното административно производство. При това е възможно всеки, който има тази парола, да влезе в системата.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА