Пишат правила за пръскането на нивите с дронове

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

С промени в Закона за защита на растенията се предвижда въвеждането и на трети вид третиране, освен въздушно и наземно

Депутатите от Комисията по земеделието, храните и горите в Народното събрание предстои да разгледат промени в Закона за защита на растенията, които се отнасят до въвеждането на възможност за обработка с препарати за растителна защита на насажденията с дрон. Вносител на законопроекта е Десислава Танева и група народни представители, а предложенията ще бъдат разгледани съвсем скоро, след като бе отменено последното редовно заседание на Комисията в Парламента.  Според мотивите в сега действащия Закон за защита на растенията (ЗЗР) са уредени два вида пръскане – въздушно и наземно. Безпилотните въздухоплавателни средства, или дронове, не могат да бъдат причислени към нито един от тези два вида, което създава празнота в съществуващата правна уредба по отношение на използването на продукти за растителна защита чрез тези нови технологии, които осигуряват редица предимства, свързани основно, но не само, с намаляване вредните последици от използването на пестициди и осигуряване на възможност за развитие на така нареченото прецизно земеделие, чиято крайна цел е използването на възможно най-щадящите методи и технологии, позволяващи постигане цените на растителната защита и същевременно намаляване на количествата използвани пестициди, респективно вредните въздействия от тях.

Според предложенията операторът, който трябва да извършва третирането с дрон, трябва да отговаря на изискванията за регистрация съгласно Закона за гражданското въздухоплаване, както и самият дрон. Площите, които пък трябва да бъдат третирани по този начин, не могат да бъдат в пояси от 1 до 3 на санитарно-охранителните зони около водоизточници и съоръжения за питейно-битови нужди, както и в близост до жилищни територии, паркове и градини, и спортни площадки.

С дрон ще могат да се използват всички продукти за растителна защита, разрешени за употреба с наземна техника, а при нужда от използване на професионални препарати, операторът ще трябва да притежава сертификат за работа с тях.

В полза на този вид пръскане вносителите предлагат няколко довода, сред които прецизното третиране на определените засегнати площи или растения, ниската височина, от която може да се пръска, както и използването на точни количества препарати, които да доведе до по-ограничено използване на вредните вещества.

Четете още:

Народното събрание прие промени в Закона за тютюна

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама