Петте най-печеливши култури в малката градина

Агрозона
Агрозона
5 Минути

Чудите се каква нова култура да засадите, а искате да изкарате и някой лев от нея. В следващия материал ще Ви предложим петте култури, които са най-рентабилни за засаждане при сегашните пазари.

Шафран

Saffron05

Шафранът е най-скъпата кулинарна билка в света, главно защото се състои от малки кончета, подобни на цветето на минзухарите. Средно изкупната цена в Европа е около 1500- 3200 евро за килограм. Около 50 хил. цветчета са нужни, за да произведете килограм от сухата билка.

Шафранът расте най-добре в сухи райони с мека зима. За да се подпомогне разширяването на жизнеспособността им, се засаждат във високи тунели – проста защитна конструкция, изработена от пластмасово фолио върху рамка от PVC тръби.

Жен-шен

zhenshen jenshen giangshenКоренът на дивия жен-шен се събира в търговски мащаби и се продава на удивителни цени, до голяма степен на азиатския пазар. Засажда се на открити полета. Жен-шенът става все по-рядко растение за отглеждане, защото много държави строго ограничават реколтата си. Култивираното растение се очертава като популярна и изгодна алтернатива на дивото растение и се продава  за около $ 300 до $ 700 паунда половин килограм.

 Растението се засажда в гористи местности. Гората трябва да е достатъчно зряла, за да хвърли пълна сянка. Обикновено се засажда през есента от семена, които струват около $ 200 на килограм. Пазарът на женшен варира от година на година, но когато цената е висока може да се изкарат до $ 50 000 от четири декара. Има един недостатък обаче – за да достигнат търговски размер корените трябва да растат от пет до десет години.

Лавандула

Lavandula_agrozona.bgЛавандулата става все по-известна у нас. Растението има различни търговски приложения, включително етерично масло и продукти с добавена стойност като сапуни и лосиони. Най-простият начин за продажба на лавандула, който изисква минимална инвестиция във времето и оборудване за производство, е като сухи цветни букети. От 4 декара може да произведете около 12 000 букета годишно, които са на стойност 10 долара или повече на пазара на дребно.

Лавандулата расте в голямо климатично разнообразие , но изисква добре дренирана почва. По принцип напояването и торовете не са необходими.

Годжи бери

Godji-Bery-2-980x380

Годжи бери вече се гледа и в България. Суперхраната расте предимно в Китай, но започва да се разпространява навсякъде, заради нейните здравословни ползи и доходност.  Пресните плодове достигат висока цена на пазарите. Плодовете растат предимно върху високи храсти. Те са устойчиви на болести и са адаптирани към широк спектър от почвени и климатични условия. Всъщност растенията са толкова здрави, че се смятат за инвазивен вид в някои страни.

Бамбук

bamboo

Най-доходоносните култури не винаги са годни за консумация. Бамбукът, който се използва за всичко – от подови настилки до риболовни полюси (и от време на време в азиатска кухня), е един блестящ пример. Всяка от многото му употреби  идва със своя набор от ограничения; някои приложения изискват специална обработка, докато други са приложими само в определени региони. Въпреки това, е съвсем лесно да се отглежда бамбук за продажба като растения за разсад. Просто засадете, оставете да се разпространи, а след това изкарайте малки купчини, за да продавате в местните разсадници или директно до потребителите. Едно бамбуково растение се продава средно за около 30 $.

Първата стъпка е да се определи кои видове от бамбук растат най-добре. Това лесно се постига чрез искане на съвети в местните разсадници. Бамбукът не се отглежда със семена, а чрез трансплантация на малки парченца корени от съществуващ пластир. Тъй като бамбукът може да се разпространи агресивно, избягвайте да го засаждате близо до други култури или в непосредствена близост до природни места. Трябва да бъдете търпеливи. В зависимост от сорта, може да отнеме от три до десет години, за да се създаде пластир достатъчно голям, за да започне изкопаване на купчини за продажба.

ЕТИКЕТИ:
Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА