Пчеларството има нужда от солидна научна основа

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Мильо Лехтеров е потомствен пчелар, навършил 87 г. През последните 10 години поддържа 80 пчелни кошера, разположени един до друг и съгласно изискванията ги е оградил с телена ограда. Своите умения и знания за отглеждането на пчели Мильо е предал на сина си, който има около 180 кошера. И двамата са кандидати за подпомагане по Мильо Лехтеров потомствен пчелар 88 гНационалната програма за пчеларство, и често търсят за съвет експертите на Държавен фонд „Земеделие“. До момента са получавали подкрепа за закупуване на препарати за лечение за пчелите, както и за лабораторни изследвания.

Трудно се спазват всички изисквания

„С навлизането на евтини препарати от чужбина обмислям дали да спра да участвам по програмата, защото процедурата е дълга. Трудно се набавят всички документи, които се изискват, трудно е спазването на изискванията и ангажиментите по програмата.“, признава Мильо Лехтеров и допълва: „Парите, които получавам по програмата, се облагат с 8% до 10% данък. Това изисква излишни усилия не само за мен, а и за колегите пчелари.“

„Нелегалните препарати влизат в страната по различни канали от държави в и извън ЕС. Тяхното действие може да е по-хубаво или по-лошо от това на легалните препарати. Когато взема „Екостоп“ или „Варостоп“ от познат човек, съм сигурен в неговото действие. Навлизането на нелегални препарати не само ме притеснява, а и е неправилно. Не знаем какво може да ни донесат тези препарати. Не е тайна, че колеги ползват нелегално внесени препарати – кой по-добър, кой по-лош.“, разказва потомственият пчелар.

Лоша година за пчеларите

кошер пчели
Вижте още: Пчелар с душа на творец омайва „жителите“ на 200 кошера

„Тази година с арендатора сме на ти и сме приятели.“, обяснява Мильо Лехтеров и уточнява, че въпреки това се получават разминавания: „Рапицата започва да цъфти, пръскат земеделските производители, казват да не се притесняваме, че препаратите само отблъскват пчелите. След няколко дни обаче като цъфна рапицата, отивам отварям кошерите и виждам, че няма армия. Рапицата стана, а пашата пропадна.“ Тази година заради лошото време пашата от акация също пропаднала. В един момент майките дори спрели да осеменяват.

Научна основа при отглеждането

При това старият пчелар не разчита на значителна подкрепа и компенсации от държавата: „Миналата година също беше тежка за пчеларите и помощта беше подигравка. Дадоха ни по 2-3 лв. на семейство. Ако министерство на земеделието продължава да има подобно отношение към пчеларите, ще се стигне до стачни действия, което не е желателно.“ Според него отглеждането на пчели трябва да става на научна основа.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама