Процедурата „Подобряване на производствения капацитет в МСП” е насочена към реализацията на продукцията на малките и средни предприятия. Целта на тази приоритетна ос е да подпомогне малките и средни предприятия в увеличаване на производствения им капацитет, в развитието на продуктовата им гама и в реализиране на по-голяма и широка продукция, както в България, така и на експортния пазар, каза зам.-министърът на икономиката Даниела Везиева по време на откриването на Информационен ден по първата одобрена процедура „Подобряване на производствения капацитет в МСП” на ОП „Иновации и конкурентоспособност” 2014-2020 за представяне на възможностите за кандидатстване по процедурата, съобщават от пресцентъра на икономическото министерство.
Даниела Везиева посочва, че малките и средни предприятия са един изключително важен сегмент от икономическия ни растеж. Назад във времето те останаха по-встрани от оперативните програми, обръща внимание тя. Тя казва, че има някои новости в процедурата по кандидатстване -подаването на проектите ще става по електронен път, а класирането – чрез електронна информационна система за наблюдение. Зам.- министър Везиева призова проектите да са ориентирани към резултати. Управляващият орган ще проследява данните на фирмите за три години назад и балансирания подход към резултатите за следващия период, става ясно от думите й.
От икономическото министерство посочват, че насоките за кандидатстване са представени от експерти от дирекция Европейски фондове за конкурентоспособност към Министерство на икономиката. Процедурата „Подобряване на производствения капацитет в МСП“ цели предоставяне на инвестиционна подкрепа на българските малки и средни предприятия (МСП) за подобряване на производствените процеси, повишаване на производствения капацитет и засилване на експортния им потенциал.
Безвъзмездната финансова помощ по процедурата възлиза на общо 150 000 000 евро. Минималният и максималният размер на проектите по процедурата в зависимост от категорията предприятие са съответно: за микро предприятия между 100 000 и 500 000 лв., за малки между 200 000 и 750 000 лв., а за средни между 300 000 и 1 000 000 лв.
Максималният размер на безвъзмездната помощ е между 35% и 70% и ще зависи от категорията на фирмата и от региона. Компании от Югозападния регион, който включва областите Благоевград, Кюстендил, Перник, Софийска и София, ще получат по-нисък процент на безвъзмездната помощ – до 35% за средни и до 45% за микро- и малки, уточняват от министерството. За останалите пет района на планиране условията са: до 60% – за средни, и до 70% – за микро- и малки предприятия . Безвъзмездното финансиране по процедурата заедно с договорената за последните седем години безвъзмездна финансова помощ не може да надвишава 2.5 млн. лева за микро- и малки фирми и 5 млн. лева за средни.
Три са крайните срокове за кандидатстване по процидурата: до 8 юли, до 8 септември, до 9 ноември. В рамките на един краен срок ще бъде допустимо подаване на проектни предложения само от кандидати с код на основна икономическа дейност по Класификация на икономическите дейности (КИД – 2008) в една от определените три групи сектори на икономическа дейност, съгласно тяхната технологична интензивност: нискотехнологични и средно нискотехнологични промишлени производства, високотехнологични и средно високотехнологични промишлени производства, интензивни на знание услуги.
Фирмите, които кандидатстват, трябва да имат поне три приключени финансови години (2012, 2013 и 2014 г.) преди датата на обявяване на процедурата. От микропредприятията се изискват нетни приходи от продажби за тези три години поне 175 хил. лева, от малките – поне 750 хил. лева, а от средните – минимум 3 млн. лв. Финансирането ще покрива дейности за подобряване на производствените процеси във фирмите, нови или усъвършенствани продукти и услуги, разнообразяване на асортимента, внедряване на иновативни технологии.
По процедурата е предвидено електронно подаване на формуляра и оценка на проектните предложения, което ще се извършва чрез Информационната система за управление и наблюдение ИСУН 2020. Придружаващите документи ще се подават и на хартия, и електронен носител.
Министерството уточнява, че информационната кампания по първата процедура ще продължи съгласно следния график:
Варна – 14 май 2015 г. (четвъртък), от 10.00 до 14.00 часа (регистрация: 9.30 – 10.00 ч.), в Зала хотел „Черно море“
Бургас – 15 май 2015 г. (петък), от 10.00 до 14.00 часа (регистрация: 9.30 – 10.00 ч.), в Бизнес инкубатор Бургас, ул. „Ал. Батенберг“ № 28
Пловдив – 18 май 2015 г. (понеделник), от 10.00 до 14.00 часа (регистрация: 9.30 – 10.00 ч.), в залата на Общински съвет
София – 19 май 2015 г. (вторник), от 10.00 до 14.00 часа (регистрация: 9.30 – 10.00 ч.) , в Зала „Сердика“, хотел „Балкан“ (Шератон)