МИГ „Балчик-Генерал Тошево“ стартира прием по подмярка 4.1 за инвестиции в земеделски стопанства

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Крайният срок за кандидатстване е до 17:30 часа, на 29 април 2024 г.

Местната инициативна група „Балчик-Генерал Тошево“ стартира прием на проектни предложение по мярка BG06RDNP001-19.816 4.1. „Инвестиции в земеделски стопанства“ от Стратегията си за Водено от общностите местно развитие, финансирана от Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г.

Целта на процедурата е повишаване конкурентоспособността на земеделието и инвестиране в земеделските стопанства на територията на общините Балчик и Генерал Тошево.

Общият бюджет на мярката е 241 939 лв., като размерът на безвъзмездната финансова помощ за проект е от 5 000 евро до 45 000 евро.

Процента на финансиране е 50% от общия размер на допустимите разходи, който може да се увеличи с 10% за проекти на млади земеделски стопани, за интегрирани проекти и за колективни инвестиции, представени от юридически лица, включващи от 6 до 10 земеделски стопани.

За колективни инвестиции, представени от юридически лица, включващи над 10 земеделски стопани и/или групи/организации на производители процента на съфинансиране достига до 70%.

С проектни предложения могат да кандидатстват земеделски стопани, чието стопанство е със стандартен производствен обем над 8 000 евро; признати групи производители и признати организации на производители на земеделски продукти или такива, одобрени за финансова помощ по мярка 9 “Учредяване на групи и организации на производители” от ПРСР 2014-2020 г.

За колективни инвестиции могат да кандидатстват и юридически лица, регистрирани по Търговския закон и/или Закона за кооперациите, които включват най-малко 6 лица. Важно условия за допустимост е кандидатите да имат постоянен адрес (за физическите лица) или седалище и адрес на управление ( за ЕТ и юридическите лица) на територията на общините Балчик и Генерал Тошево.

Допустими дейности по мярката

Сред допустимите дейности по мярката са: внедряване на нови продукти, процеси и технологии и обновяване на наличните производствени материални и/или нематериални активи; опазване на компонентите на околната среда, вкл. с намаляване на вредните емисии и отпадъци; повишаване на енергийната ефективност в земеделските стопанства; подобряване качеството на произвежданите земеделски продукти, и др.

Приоритетно се подпомагат проекти с инвестиции и дейности, насочени в секторите “Плодове и зеленчуци”, „Животновъдство” „Етеричномаслени и медицински култури” или проекти с комбинация от инвестиции и дейности изцяло в тези сектори.

Какви разходи ще се финансират?

По процедурата ще се финансират разходи за строителство или обновяване на сгради; закупуване, включително чрез финансов лизинг, и/или инсталиране на нови машини, съоръжения и оборудване; закупуване на земя, сгради, помещения, специализирани земеделски транспортни средства, и др.

Пчеларите ще могат да си закупят съоръжения, прикачен инвентар за пчеларство и съответно оборудване, необходимо за производството на мед и други пчелни продукти, както и за развъждането на пчели-майки, включително чрез финансов лизинг.

Земеделските производители ще могат да съфинансират разходите си за разработване на проекта и бизнес плана, както и консултантски услуги, свързани с изпълнението и отчитане на проекта.

Крайният срок за кандидатстване е до 17:30 часа, на 29 април 2024 г.

Проектните предложения се подават по електронен път

Проектните предложения се подават по електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване, с използването на квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ в ИСУН на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg.

Пълният пакет документи по процедурата е публикуван на страницата на ИСУН 2020 https://s.shopeee.com/jIX4 На електронната поща [email protected] и на https://eumis2020.government.bg (секция „Разяснения по процедурата“) могат да се задават въпроси и да се искат допълнителни разяснения, в срок до 3 седмици преди изтичането на срока за кандидатстване.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА