Пълним бързо градината със зеленчуци от семена на лента

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути
В градината има много работа преди да се напълни с вкусни зеленчуци и красиви цветя.  Една от най-трудните дейности в двора е засяването на културите с дребни семенца, каквито са морковите, репичките и много други зеленчуци. Съществува вариант да се смесят семенцата на морковите и репичките с пясък и така да се засеят. Репичките се вадят значително по-рано и по този начин се прорежда насаждението, като за морковите остава достатъчно място, но това не е достатъчно. Често на места има гъст посев, а на други остава празно. семена на руло 1
Отлично решение на този проблем е засаждането на семена на лента. Сега е моментът да се залавяте на работа в дългите зимни вечери и сами да си направите семена на лента. Към тази дейност може да се привлече цялото семейство, въоръжено със семенца, тоалетна хартия, лепило, може и да е домашно направено от брашно и разбира се много търпение.
За целта е необходимо да се снабдите с обикновена тоалетна хартия, ножица, семена, четка и лепило, което се приготвя по следния начин – 1 супена лъжица брашно се залива с 1 чаша вода, разбърква се да не останат топчета от брашното и се слага на огъня да заври. Сместа се бърка постоянно докато заври, след това се охлажда, като отново се разбърква от време на време, за да не се получи коричка.

Рулото се разделя на 3 части. От тоалетната хартия се правят ленти с дължината на бъдещите лехи – 1,5-2 м. В средата на всяка лента се прави лента от охладеното лепило и се поставят семената.

Разстоянието между тях съответства на разстоянието в лехата. За моркови, магданоз и репички са необходими 5 см, за цвекло и зимна ряпа се оставят 8-10 см, а за копъра са необходими 1,5-2 см. За салатата оставете 20 см, съветват любителите градинари.

След това лентата се остава да изсъхне и се навива на нестегнато руло, съхранява се на хладно и сухо място в очакване на засяването.

семена на руло 2

През пролетта лентите се поставят добре опънати в приготвените предварително лехи и се

покриват с почва. Благодарение на този способ се икономисват сили и време. Не забравяйте на всяка хартиена лента да напишете вида и сорта на растението, което сте подготвили.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА