Отварят целеви прием по подмярка 4.2 с таван на инвестициите до 300 хил. евро

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
7 Минути

Вижте на кои проекти ще се дава приоритет, според проекта на насоки за кандидатстване, които се обсъждат още седмица

Управляващият орган на ПРСР 2014-2020 публикува за обществено обсъждане проект на насоки за кандидатстване по целеви прием за проекти с инвестиционна стойност до 300 000 евро по подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ от Програмата, информира Национална селска мрежа (НСМ). 39 116 000 лв. е общият размер на средствата, които могат бъдат предоставени по процедурата за всички одобрени проектни предложения.

Предстоящият целеви прием по подмярка 4.2 ще се проведе чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ИСУН 2020) и по реда на Закона за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЗУСЕСИФ).

26.04.2022 г., 23:59 ч., е крайният срок на обществената консултация, в рамките на която могат да бъдат изпращани становища и предложения чрез ИСУН или на следната електронна поща: [email protected]

Според насоките за кандидатстване допустими кандидати могат да бъдат регистрирани земеделски стопани по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани от най-малко 36 месеца към датата на подаване на проектното предложение; допустимите земеделски стопани трябва да имат икономически размер на стопанството в размер на 8000 евро СПО (стандартен производствен обем), както и признати групи или организации на производители и извършвали дейност от най-малко 36 месеца към датата на подаване на проектното предложение или пък лица, извършвали дейности по преработка на селскостопански продукти от най-малко 36 месеца към датата на подаване на проектното предложение.

 

Финансови параметри

Минималният размер на допустимите разходи за проект може да бъде 29 337 лв, а максималният – 586 740 лв. За колективни инвестиции, представен от групи или организации на производители, максималният размер на разходите за проект може да е до 586 740 лв.

Финансовата помощ за одобрените проектни предложения е в размер до 50% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи и 40 % от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи за големи предприятия по смисъла на ЗМСП, се казва още в насоките.

 

Допустими производствени сектори

С проекти по процедурата ще могат да участват няколко производствени сектора, сред които:

а) мляко и млечни продукти, включително яйца от птици, с изключение на производство, преработка и/или маркетинг на продукти, наподобяващи/заместващи мляко и млечни продукти;

б) месо и месни продукти;

в) плодове и зеленчуци, включително гъби;

г) пчелен мед и пчелни продукти с изключение на производство, преработка и/или маркетинг на продукти, наподобяващи/заместващи пчелен мед и пчелни продукти;

д) зърнени, мелничарски и нишестени продукти с изключение на производство, преработка и/или маркетинг на хляб и тестени изделия;

е) растителни и животински масла и мазнини с изключение на производство, преработка и/или маркетинг на маслиново масло;

ж) технически и медицински култури, включително маслодайна роза, билки и памук, с изключение на производство, преработка и/или маркетинг на тютюн и тютюневи изделия, захар и сладкарски изделия;

з) готови храни за селскостопански животни (фуражи);

и) гроздова мъст, вино и оцет.

Допустими разходи по целевият прием се предвижда да бъдат инвестиционните разходи за материални активи, сред които модернизация на сгради, свързани с производството/маркетинга, както и такива, които се използват за опазване на околната среда и енергия от ВЕИ за собствено потребления; закупуване и чрез лизинг на машини, съоръжени и оборудване; закупуване на земя, сгради и други недвижими имоти, нужни за изпълнението на проекта; закупуване на специализирани транспортни средства, включително и хладилни такива, както и изграждане и модернизиране, включително оборудване за лаборатории, които са собственост на кандидата и др. Допустими по целевия прием по подмярка 4.2 ще бъдат и нематериални инвестиции, сред които сертифициране и достигане на съответствие с международно признати стандарти за системи за управление; закупуване на софтуер, свързан с преработвателната дейност на кандидата, включително чрез финансов лизинг; За ноу-хау, придобиване на патентни права и лицензи, за регистрация на търговски марки и процеси, необходими за изготвяне и изпълнение на проектното предложение. Признати ще бъдат и общите разходи, свързани с проектното предложение.

 

Кои сектори ще са приоритетни

Приоритет по процедурата ще бъде предоставян на проекти с инвестиции и дейности, свързани с преработка на суровини от сектор „Плодове и зеленчуци“, и/или сектор „Животновъдство“, и/или сектор „Етеричномаслени и медицински култури; Проектни предложения, подадени от групи/организации на производители на селскостопански продукти; Проектни предложения представени от кандидати, за преработка на произведените в стопанствата им селскостопански продукти;     Кандидати, които през предходната финансова година /2020 г./ са реализирали приходи от износ и/или вътрешно общностни доставки на селскостопански продукти или преработени селскостопански продукти; Проектни предложения, представени от кандидати, които не са одобрени за подпомагане по подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ от ПРСР 2014-2020; Средноаритметичният размер на оперативната печалба на кандидата от последните три години, е по-голям от общата стойност на разходите по проектното предложение; Проектни предложения, при които чрез изпълнението на одобрените инвестиции и дейности се осигуряване запазване на заетостта в предприятието и създаване на едно ново работно място; Проектни предложения с инвестиции и дейности за производство на биологични продукти; Проектни предложения с инвестиции и дейности, в иновативни за предприятието технологии, като – цифрови технологии, автоматизиране на производствените и организационни процеси, в това число включително подходи приложени чрез Европейското партньорство за иновации; Проектни предложения с инвестиции и дейности, осигуряващи опазване на компонентите на околната среда, включително ВЕИ.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА