Отпадъци от млечния бизнес се превръщат в енергия

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Примерите за оползотворяване на отпадъците от производство на храни и земеделска продукция у нас все още не са много, но е факт, че ги има. Един от тях е пловдивска фирма „Елит 95“, която се занимава с производство на мляко и млечни продукти. Отпадъците от производствените процеси и от оглеждането на животните се превръщат в енергийна суровина за производство на биогаз, разказа инж. Васил Михов, електроинженер и координатор на проекта на„Елит 95“ по време на Конференция за Югоизточна Европа за управление на отпадъците и рециклиране в рамките на ВиаЕкспо.

Инсталацията е изградена през миналата година към ферма с над 5 хил. глави добитък. В нея се оползотворяват не само отпадъците от животните, но и силажът, който пада при храненето им, и сурватката, останала от производството на сирене и кашкавал. На годишна база суровината, който се превръща в биогаз в следствие на анаеробен процес, е над 100 хил. тона.

Ресурс, а не отпадък

Инсталацията е съставена от два реактора – топли ферментатори с обем 6 хил. м3 всеки, и един студен. След като отпадъчната суровина престои около 38 дни в топлите ферментатори, тя се прехвърля в студения за доотделяне на биогаза. Газът от всички реактори от своя страна захранва два когенератора с обща присъединителна мощност от 1,5MW.  В резултат се произвеждат електричество и топла вода. Част от тях са предназначени за нуждите на самата ферма и за загряване на самите съоръжения до около 40°C – повишаването на температурата ускорява процеса на ферментация в безкислородна среда. Неизползваната електрическа енергия се продава в електрическата мрежа. Излишъкът от топла вода се употребява в производството на млечни продукти. Топлата вода има приложение и за отопление на административни сгради, например. Твърдата отпадна маса след енергопоизводството също се оползотворява – тя сама по себе си е органична тор с много добри качества, а течната фракция се рециркулира обратно в инсталацията, понеже съдържа полезни за биологичния процес ензими.

Васил Михов обърна внимание, че преобразуването на отпадъци в енергия от една страна затваря цикъла на производство на компанията, а от друга – решава въпроса с обработката им. Друг екологичен момент, на който се спря той, е, че водата, която се използва в енергийните процеси, рециркулира в самата система, т.е. не се налага добавяне и така се пести ценният ресурс. Друго интелигентно решение от гледна точка опазване на ресурсите е, че самите съоръжения са конструирани по начин, който позволява събирането на дъждовна вода.

Анета Стефанова

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА