Примерите за оползотворяване на отпадъците от производство на храни и земеделска продукция у нас все още не са много, но е факт, че ги има. Един от тях е пловдивска фирма „Елит 95“, която се занимава с производство на мляко и млечни продукти. Отпадъците от производствените процеси и от оглеждането на животните се превръщат в енергийна суровина за производство на биогаз, разказа инж. Васил Михов, електроинженер и координатор на проекта на„Елит 95“ по време на Конференция за Югоизточна Европа за управление на отпадъците и рециклиране в рамките на ВиаЕкспо.
Инсталацията е изградена през миналата година към ферма с над 5 хил. глави добитък. В нея се оползотворяват не само отпадъците от животните, но и силажът, който пада при храненето им, и сурватката, останала от производството на сирене и кашкавал. На годишна база суровината, който се превръща в биогаз в следствие на анаеробен процес, е над 100 хил. тона.
Ресурс, а не отпадък
Инсталацията е съставена от два реактора – топли ферментатори с обем 6 хил. м3 всеки, и един студен. След като отпадъчната суровина престои около 38 дни в топлите ферментатори, тя се прехвърля в студения за доотделяне на биогаза. Газът от всички реактори от своя страна захранва два когенератора с обща присъединителна мощност от 1,5MW. В резултат се произвеждат електричество и топла вода. Част от тях са предназначени за нуждите на самата ферма и за загряване на самите съоръжения до около 40°C – повишаването на температурата ускорява процеса на ферментация в безкислородна среда. Неизползваната електрическа енергия се продава в електрическата мрежа. Излишъкът от топла вода се употребява в производството на млечни продукти. Топлата вода има приложение и за отопление на административни сгради, например. Твърдата отпадна маса след енергопоизводството също се оползотворява – тя сама по себе си е органична тор с много добри качества, а течната фракция се рециркулира обратно в инсталацията, понеже съдържа полезни за биологичния процес ензими.
Васил Михов обърна внимание, че преобразуването на отпадъци в енергия от една страна затваря цикъла на производство на компанията, а от друга – решава въпроса с обработката им. Друг екологичен момент, на който се спря той, е, че водата, която се използва в енергийните процеси, рециркулира в самата система, т.е. не се налага добавяне и така се пести ценният ресурс. Друго интелигентно решение от гледна точка опазване на ресурсите е, че самите съоръжения са конструирани по начин, който позволява събирането на дъждовна вода.
Анета Стефанова