Отново разговори за китайски инвестиции в земеделието

Кирил Александров
Кирил Александров
2 Минути

Селското стопанство, наред с туризма, електрониката, електротехника, автомобилостроенето е сред приоритетните сектори за Министерството на икономиката за привличане на китайски инвестиции, това става ясно от съобщение на ведомството. Възможностите за сътрудничество между нашата и китайската страна са обсъдили заместник-министърът на икономиката Любен Петров и Ю Сун, председател на Политическия консултативен съвет на китайския народ на провинция Хайнан. Любен Петров изразява надежда, че китайските компании ще се възползват от предимствата, които България предлага като платформа за китайските продукти към Европейския съюз. Той е посочил, че страната ни осигурява безмитен достъп до пазара на общността и е важен транзитен център между пазарите на ЕС, Близкия Изток, Северна Африка, Русия и страните от ОНД, благодарение на ключовото си географско местоположение.

През миналата година България е била на 7-о място като най-бързо развиваща се икономика в Европа и е отбелязала ръст на БВП от 3%, посочва още Любен Петров.

За последното десетилетие износът от нашата държава към Китай се е увеличил близо осем пъти като от 78 млн. щ.д. през 2006 г. е нараснал до 612 млн. щ.д. през 2015 г. Вносът от азиатската държава също расте, но с по-бавни темпове – през 2006 г. е бил 961 млн. щ.д., а през 2015 г. е 1, 76 млрд. щ.д.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА