Откриха инсталация за компостиране в общ. Марица

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Успешно приключи реализирането на проект „Изграждане на компостираща инсталация за разделно събрани зелени и/или биоразградими отпадъци, включително осигуряване на необходимото оборудване и на съоръжения и техника за разделно събиране на зелени и биоразградими отпадъци на територията на община Марица“. Новият обект е разположен на терен от 14 000 мв местността „Чарлъшки ливади“ в землището на селото.

Финансиране на инсталацията

Проектът е на обща стойност 5 293 998,37 лв., от които  3 953 372,74 лв. безвъзмездна финансова помощ и 1 340 625,63 лв. собствен принос на бенефициента община Марица. Финансира се от Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз и от държавния бюджет на Република България чрез Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“ в рамките на процедура „Проектиране и изграждане на компостиращи инсталации за разделно събрани зелени и/или биоразградими отпадъци“ по Приоритетна ос 2 на Програмата.

Проектът е едно успешно партньорство между местна и държавна власт, плод на вложено много време и труд. Инсталацията вече е изградена. Предизвикателство е предстоящата й експлоатация, което е свързано с много работа и сериозна организация, за да постигнем същинската цел на проекта – опазването на  околната среда“ бяха думите на кмета Димитър Иванов. Той допълни, че проектът ще позволи постигане на целите на община Марица за ограничаване на количеството на депонираните отпадъци, което ще доведе и до финансови ползи.

Цели на проекта

Проектът цели намаляване на количеството депонирани зелени и биоразградими отпадъци, генерирани чрез въвеждане на система за разделното им събиране и рециклиране. Реализацията му ще повиши качеството на услугите в сферата на управлението на отпадъците и ще подобри стандарта на живот на жителите на общината чрез подобряване качеството на въздуха, намаляване на емисиите на парниковите газове, опазване на околната среда, рециклирането и оползотворяването на отпадъци. Благодарение на него ще се удължи животът на съществуващите Регионални депа в с. Шишманци и с. Цалапица, които обслужват всички общини, част от Регионално сдружение – Пловдив.

Годишно 6 200 тона отпадък могат да бъдат компостирани с новата инсталация

Инсталацията за компостиране има капацитет да преработва 6 200 тона зелени и биоразградими отпадъци годишно, формирани от домакинствата и зелените площи и може да произвежда 2 700 тона компост, който ще е в услуга на многобройните земеделски проиводители в района. Тя ще обслужва всички 19 населени места на територията на община Марица, която е с над 30 000 жители. Изградени са халета, обособен е контролно-пропусателен пункт, зони за складиране, дробене, същинско компостиране и допълнително зреене, покрита приемна зона с контролна везна, локална пречиствателна станция за отпадъчни води, доставена е необходимата техника и механизация. Процесът на работа разчита на най-модерна немска технология, която се управлява изцяло автоматично. Разкрити са над 10 нови работни места, необходими за експлоатация на изградената инфраструктура.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА