От началото на 2023 г.: България регистрира едва 115 случая на АЧС при диви свине

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Страната ни участва в кампания срещу болестта с цел предпазване на личните стопанства и големите ферми

Броят на огнищата на африканска чума по свинете (АЧС) при свинете и случаите, докладвани при диви свине в Европейския съюз (ЕС), е намалял значително през 2022 г. в сравнение с предходната година, според нов доклад, публикуван днес от Европейския орган за безопасност на храните ( EFSA). Болестта е регистрирана в осем страни от ЕС при свине и в единадесет държави от ЕС при диви свине.

„През последното десетилетие африканската чума по свинете оказа драматично въздействие върху сектора на свиневъдството в ЕС и продължава да разстройва местните и регионалните икономики. Въпреки че последният ни доклад показва обнадеждаващи признаци, че усилията за спиране на разпространението на вируса може да имат ефект, картината в целия ЕС в никакъв случай не е универсално положителна и ние трябва да останем бдителни. Фермерите, ловците и ветеринарите играят особено важна роля при докладването на подозрителни случаи”, каза Бернхард Урл, изпълнителен директор на EFSA.  

През 2022 г. огнищата на АЧС сред домашни свине в ЕС са намалели със 79% в сравнение с 2021 г. Намалението е особено отчетливо в Румъния, Полша и България. Литва, напротив, регистрира леко увеличение, причинено от огнища, регистрирани през лятото в югозападната част на страната.  

Осем страни от ЕС (България, Германия, Италия, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Словакия) и четири съседни страни извън ЕС (Молдова, Северна Македония, Сърбия и Украйна) съобщават за огнища на зараза при домашни свине. Румъния беше най-засегнатата страна в ЕС с 327 огнища, което представлява 87% от общите огнища в ЕС. Сърбия е най-засегнатата държава извън ЕС от включените в доклада със 107 огнища. АЧС е регистрирана за първи път в Северна Македония. 

По отношение на дивата свиня, 40% по-малко случаи са докладвани в ЕС през 2022 г. в сравнение с 2021 г. Това е първото намаление на случаите на АЧС при дива свиня в района от въвеждането й през 2014 г. Единадесет държави-членки на ЕС (Чехия, Естония и Унгария в в допълнение към държавите членки с огнища сред домашни свине) и четири държави извън ЕС (Молдова, Северна Македония, Сърбия и Украйна) са нотифицирали случаи на АЧС при диви свине.

Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ) заедно с Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ), като национален координатор, обединяват усилията си през 2023 г. в общоевропейска кампания в подкрепа на борбата с африканската чума по свинете (АЧС). Вече четвърта година кампанията #StopASF („Да спрем африканската чума по свинете“)  повишава осведомеността на фермери, ловци и ветеринарни лекари в осемнадесет европейски държави, сред които и България, относно това силно заразно заболяване и ги насърчава да предприемат действия за спиране на разпространението му.

Кампанията #StopASF насърчава собствениците на индустриални свинеферми  и стопанства от тип „заден двор“, ветеринарните лекари и ловците да „откриват, предотвратяват, съобщават“ за случаи на АЧС при домашни и диви свине.  Кампанията се провежда в партньорство с местните власти в осемнадесет държави, а в България се координира от Центъра за оценка на риска по хранителната верига.

От началото на 2023 г. България не е съобщавала за огнища на АЧС при домашни свине. Последното докладвано огнище е през януари 2022 г. Докладваните положителни случаи на АЧС при диви свине от началото на настоящата 2023 г. са 115, които са установени на територията на четиринадесет области (от общо двадесет и осем области). Случаите на открити мъртви или отстреляни диви свине се докладват целогодишно.

Съгласно Приложение I на Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/942 на Комисията от 8 май 2023 г., само пет общини от област Пазарджик попадат в ограничителна зона III. Останалите области на България, съгласно регионализацията, попадат в ограничителна зона II.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА