От Айфеловата кула до звездното небе

Георги Узунов
Георги Узунов
12 Минути

След гледки като от маслени платна, изпъстрени с есенни палитри скали и цял лабиринт от завои, достигаме Киселчово. Дори да пропуснете табелата за начало на селото, ще разберете, че сте там, когато телефонът Ви изгуби обхват. В Киселчово ни доведе историята на киселчовските къщи. И докато търсехме тях и собственичката им Мона Чобан, се наложи да обикаляме къща по къща в търсене на човек, когото да питаме. Къщи намерихме, ама не и хора в тях. В студения ноемврийски ден комините на селските домове бяха останали студени. Въжетата, разпънати като простор за дрехи, също самотни потрепваха от вятъра. Оказа се, че сме попаднали в Долно Киселчово. Малко по-напред и по-нагоре, по виещ се път, пристигнахме в горната част на селото. Ура! Тук имаше живот. Една жена се грижеше за кравата си под стар орех. Възрастна двойка вършеше последни дейности в градината, преди да паднат зимните студове. Упътиха ни към станалите известни като киселчовски къщи. Трябваше да оставим колата и да повървим нагоре.

Разпознахме ги. Каменни, спретнати, с пеещи комини. Влязохме и някак си уютът на село бързо се настани у нас, още преди да се настаним ние в него. Запалено огнище, удобен диван, насъбрали се около топлинката хора, глинена чаша топло кафе. На село някак е различно. Казват, че камъкът е студен, ама той всъщност носи доста повече усещане за топлина от бетона. Топли някак отвътре душата, не просто тялото.

Различни романтики

monaНа същия този диван, около същия този огън и на ритмичното пукане на горящите дърва, Мона Чобан ни разказа истории – своята и на къщите. Мона е автор на няколко книги, завършила е в Москва, но е от Плевен. Когато не е в Киселчово, живее в Париж, където са съпругът и децата й. От над 2-милионния Париж дошла в населено място с 15 жители, защото предпочела романтиката на звездното небе пред тази на Айфеловата кула. „Защото исках да живея на село. Кеселчово най-много ми се пригледа.“, споделя тя.  Огледала е няколко десетки къщи из различни села в Родопите – от Ардино до Горна Арда, но казва, че явно в Киселчово е трябвало да дойде. Със съпруга й купуват къща там:„Това е къща, в която няма нищо уникално. Каменна. С две стаи и огромен коридор“. Коридорите в родопските къщи били големи, защото зимата в тях се работело, в тях се ронела прибраната царевица, отделяли боба от шушулките, плетели….

Създател на светове

Мона не е ходила на работа нито в София, нито в Париж. Казва, че човек трябва сам да си осмисля и да си прави живота. „Което не значи, че не трябва да работи. Напротив. Това е много по-трудоемкият вариант – хем трябва да си го измислиш, хем го правиш след това.“ Когато си измисляш работата и живота, си го сънуваш, споделя Мона и е категорична, че е много сладко. Тя е измислила и сънувала всяка една сграда (а къщите вече са четири) как да се ремонтира и как да стане. „Човек трудно спира след първата къща“, казва Мона. Проучванията за строителство и интериор й се усладили. След четвъртата реставрирана къща твърдяла, че ще спре, до постепенно започнала да добавя „Засега.“ „Всяко едно нещо, което се прави с въображение и с ръце, то е много сладко. Ти създаваш свят. Свой собствен свят. И докато в литературата човек измисля света, но не го вижда, той е плод само на въображението…. реставрирането на къща е свят, който виждаш.“

 

„Правят ми се къщи“

Сбъдването на киселчовския сън повлиява върху Мона и книгите, които създава. Последното й произведение „Доста“ е роман със селска тематика, наречен от читателите й „родопски роман“. След него обаче тя усетила, че вече й се пише: „Не ми се правят книги, правят ми се къщи. Поне на този етап. Наистина това са два различни свята, които човек може да сътвори.“

На море…. в Родопите

selo_kashtaИма толкова много и толкова живописни села у нас. Защо Мона е избрала село в Родопите? Причината била, по думите й, абсурдна. Съпругът й искал да живее на морето и тя му обяснила, че Родопите са много близо до гръцкото море.Днес мъжът й продължава да работи в Париж, от 8 до 5. Има малко отпуска, който да прекарва в българското село, но Мона се прибира през приблизително месец и половина – когато са ваканциите на децата  й.

Местните – по-бързи от фейсбук

И въпреки че в селото има едва около 15 души, общуване не липсва. „Винаги, когато има трима човека, става социум и започна някакво общуване между тези хора.“, казва Мона. По думите й от големия завой на Смилян до Горна Арда и границата с Гърция хората се познават помежду си. „Аз до ден днешен нямам представа каква е информационната система, но тя е изключително бърза, много по-бърза от фейсбук. Във фейсбук, ако си напишеш съобщението, някой може да го пропусне, но тук няма пропускане. Първо, то се разнася мълниеносно, второ – то се повтаря.“

Мързелът – убиецът на селата

Често казваме, че трагедията на българското село е, че изчезва. Попитахме Мона дали смята, че и родопските села са със затихващи функции или напротив – въпреки че хората са малко, държат пламъка жив. Тя беше повече от категорична: „Трагедията на българското село е, че ни мързи. То само няма как да изчезне.“ Ако човек иска да направи нещо, той може да го направи, казва предприемчивата дама.

Всъщност къщите, които тя възражда, функционират като арт център, са възстановени почти изцяло с доброволци. Майстори са се намесвали много малко. Своя доброволен труд са дали около 60 човека, предимно млади хора от 20 до 50 г. Въпреки че народопсихологията ни е да тър

 

lili
  След като завършва във Финландия екологични технологии в стоителството, Лилия Пиналоварешава, че ще се прибере в родината. Причината – „Реших, че тук има едни прекрасни хора и трябва да се запозная с тях“. Всъщност от северната страна Лили отива на обмен за година в Чехия и там се запознава с хора, с които би искала да общува ежедневно. Сигурна е, че личности с нейните интереси има и в страната ни, но до момента просто не ги е открила. Търсейки ги, започва да работи като доброволец в различни инициативи, които харесва с идеята, че ще срещне там сродни хора. Така стига до Киселчово. Определя това като случайност. Всъщност тръгнала да търси друг тип проекти, но заради неактуализираното си CV попада на Киселчово и каузата да се възроди едно село.  Лили разказва, че й е тъжно как се обезлюдяват родните села поради разбирането, че „трябва да стоиш зад бюро и някой друг да ти дава работата, а не ти сам да си създадеш.“ По думите й така се изпива креативността на хората. Девойката коментира, че работа на село няма, защото хората или не искат да работят на полето или с животни. Вариант за заетост в малките населени места е човек сам да създаде нещо. Когато го правиш сам, със собствени средства, то не се разраства особено бързо в повечето случаи, „но бавно и постепенно може да вкара едни хора в едно село, независимо кое е то, и да се възобнови част от живота там“. Така, преди година и половина, Лилия става доброволец за възвръщането на една киселчовска къща към живот. Казва, че за нея трудът е „много приятно нещо“. Когато пристигнала първия път в родопското село, заварила група мераклии. Холът, в който разговаряхме с Лили, бил „нищо“ като там дори не се допускали хора, понеже бил плевня с конструкция, заплашваща със срутване. На първия доброволчески лагер за възраждане на киселчовските къщи, били около 20 човека. После се оказало, че работата е по-ефективна с по-малък екип, тъй като при повечето хора, те си пречели. Общото време, за което къщата от опасна за влизане постройка се превърнала в уютен и изпипан откъм детайли хол, било сумарно около 4 месеца работа, разпръснати седмици в едногодишен период.

 

сим „келепира“, все повече хора осъзнават, че той може да има различни измерения – чистият въздух, свободата отвъд бетонното жилище, истинската храна, гледките…

Мона отбелязва, че много млади хора проявяват интерес към селото, има много младежи, които се връщат: „Аз си мисля, че след 50 г. селата ще са много по-населени, много по-населени от градовете даже, защото човек трябва да се храни и да оцелява, а градът все повече става кофти място и за психическо оцеляване, и за изхранване“

След като живяла месец и половина абсолютно сама в първата ремонтирана къща, Мона стигнала до извода, че ще е чудесно, ако може от понеделник до четвъртък да има свободата да определя с какво да запълва времето си според собствените усещания на момента, а в последните три дни от седмицата – да посреща гости. Така се ражда идеята гостите й не само да имат възможност да се радват на обаятелната гледка, но и да се учат на различни умения. Затова Мона започнала да организира ателиета като кани подходящи лектори. Имало е занимания по месене на хляб, правене на сирене, домашен сапун, на пещи, на кукли, плетене с борови иглички.

С детето и заради детето

Жената с умиление ни разказва случка от ателиетата, която я е трогнала особено. Имало семейство – дете с родителите си, на заниманията по рисуване. Бащата очевидно нямал никаква представа къде точно е попаднал, в началото бил изненадан, че няма магазин и кръчма в селото. „Нямаше обаче никакво съпротивление от негова страна, попадайки на това място, пълно с ограничения. На другия ден този татко седна и рисува заедно с детето си и заради детето си.“, разказва Мона.

За гостите си тя приготвя домашна храна, използва продукти от хората в съседство. Предприемчивата дама се възмущава, че по закон нерегистрираните земеделски производители нямат право да продават продукцията си, а в същото време именно местните са тези, които произвеждат чиста храна, именно кравата на съседа пасе на поляната зад къщата, където е пълно с билки….

Анета Стефанова

bb08a90b4c769f369267602ff7e4ad88619d48e4be9bbe1e68pimgpsh_fullsize_distrТекстът е публикуван в сп. “Агрозона”.

Още интересни материали

четете в изданието.

 

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА