Без забранени уреди за лов в горите, настоява организация за защита на птиците

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Без забранени уреди за лов в горите, настоява Българската организация за защита на птиците в България. Проектозаконът на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) и Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ), качен за обществено обсъждане до 19 октомври, предвижда редица промени в Закона за лова и опазване на дивеча. Част от тези промени дават зелена светлина на ловците, както и на всички служители на МЗХГ, Министерството на вътрешните работи и Министерството на отбраната да ловуват като използват забранени от закона, неселективни методи и средства за ловуване като отрови, упойващи вещества, ями, капани, примки и експлозиви. Като причина за това се посочва предотвратяването на разпространението на африканска чума по свинете, но в действителност последствията върху биоразнообразието ще са пагубни, алармират от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).

„Нещо повече, тази заплаха касае не само България, но и съседните Балкански страни, тъй като много от представителите на дивия свят пресичат държавните граници в търсене на нови територии, храна или по време на миграция“, коментират те.

Регрес в опазването на природното наследство

„Ако бъде одобрено, това предложение ще обезсмисли десетилетия усилена работа за опазването на природното наследство на България и буквално ще ни върне в каменната ера. То ще позволи използването на отрови и отровни примамки в дивата природа, което ще постави в огромен риск много застрашени видове, като лешоядите и другите хищни птици, както и биоразнообразието като цяло. Подобни примитивни практики на управление на дивеча вече са имали опустошителен ефект върху популацията на много видове птици и бозайници на Балканите от петдесетте до осемдесетте години на миналия век. Те доведоха до днешното неблагоприятно състояние на хищните птици и лешоядите в частност, чиито популации за по-малко от 30 години са доведени до ръба на изчезването

Предложението е в разрез с редица други закони, наредби и конвенции

Австралия, забрани, Agrozona.bg

„Освен всичко това предвидените промени влизат в конфликт с редица международни (Бернска и Бонска конвенции, Международният план за опазване на лешоядите в Африка и Евразия), европейски (Директиви за птиците и местообитанията на ЕС) и български (Закон за биологичното разнообразие (ЗБР), Закон за ветеринарномедицинската дейност (ЗВМД), Закон за защита на животните (ЗЗЖ), Наказателен кодекс (НК), Закон за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси (ЗЗВВХВС), Закон за защита на растенията (ЗЗР)) закони, наредби и конвенции“, заявяват още от дружеството.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама