Без забранени уреди за лов в горите, настоява организация за защита на птиците

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Без забранени уреди за лов в горите, настоява Българската организация за защита на птиците в България. Проектозаконът на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) и Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ), качен за обществено обсъждане до 19 октомври, предвижда редица промени в Закона за лова и опазване на дивеча. Част от тези промени дават зелена светлина на ловците, както и на всички служители на МЗХГ, Министерството на вътрешните работи и Министерството на отбраната да ловуват като използват забранени от закона, неселективни методи и средства за ловуване като отрови, упойващи вещества, ями, капани, примки и експлозиви. Като причина за това се посочва предотвратяването на разпространението на африканска чума по свинете, но в действителност последствията върху биоразнообразието ще са пагубни, алармират от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).

„Нещо повече, тази заплаха касае не само България, но и съседните Балкански страни, тъй като много от представителите на дивия свят пресичат държавните граници в търсене на нови територии, храна или по време на миграция“, коментират те.

Регрес в опазването на природното наследство

„Ако бъде одобрено, това предложение ще обезсмисли десетилетия усилена работа за опазването на природното наследство на България и буквално ще ни върне в каменната ера. То ще позволи използването на отрови и отровни примамки в дивата природа, което ще постави в огромен риск много застрашени видове, като лешоядите и другите хищни птици, както и биоразнообразието като цяло. Подобни примитивни практики на управление на дивеча вече са имали опустошителен ефект върху популацията на много видове птици и бозайници на Балканите от петдесетте до осемдесетте години на миналия век. Те доведоха до днешното неблагоприятно състояние на хищните птици и лешоядите в частност, чиито популации за по-малко от 30 години са доведени до ръба на изчезването

Предложението е в разрез с редица други закони, наредби и конвенции

Австралия, забрани, Agrozona.bg

„Освен всичко това предвидените промени влизат в конфликт с редица международни (Бернска и Бонска конвенции, Международният план за опазване на лешоядите в Африка и Евразия), европейски (Директиви за птиците и местообитанията на ЕС) и български (Закон за биологичното разнообразие (ЗБР), Закон за ветеринарномедицинската дейност (ЗВМД), Закон за защита на животните (ЗЗЖ), Наказателен кодекс (НК), Закон за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси (ЗЗВВХВС), Закон за защита на растенията (ЗЗР)) закони, наредби и конвенции“, заявяват още от дружеството.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА