Опасности дебнат в градината

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
4 Минути

Почти няма български двор, в който да не растат поне няколко гнезда картофи.картоф растение Но как може картофът да навреди? Всички знаят, че позеленелите клубени са отровни и ги изхвърлят. Но тези вкусни обитатели на градината понякога след прецъфтяването образуват дребни плодове, напомнящи неузрели доматчета. Ако детето реши да хапне от тях, ще настъпи отравяне – парализа на отделни мускули, най-често в долната половина на тялото, нарушава се дишането и работата на сърцето. В тежките случаи може да настъпи смърт. Най-добре е да премахвате плодовете още при появата им.

Белята често идва от декоративнитемомина сълза плод

Любимата заради непретенциозността и красотата си момина сълза е измежду най-отровните цветя. Всички нейни части съдържат сърдечни гликозиди. А ако детето се полакоми за яркочервените й плодове, ще започне да повръща, рязко ще се забави пулсът му и може дори да спре  сърцето. Други съединения, които се съдържат в тях – сапонините –предизвикват диария и обилно отделяне на урина.

През лятото в много градини извисява монументалните си стъбла рицинът. По-възрастните си спомнят популярното някога лекарство – рициново масло. То се добива от семената му по специална технология, при която се елиминира съдържащият се в тях отровен белтък. Тези семена много приличат на фасул и ако двата вида се сбъркат, ще стане страшно.

Конският кестен не се яде

Красиви и издръжливи са конските кестени. Плодовете им са привлекателни, а мнозина ги използват като лекарство против ревматизъм. Не бива обаче да се ядат, защото съдържат токсични вещества. Кестените, които се употребяват в кухнята, са от съвършено различен вид. Ако си опечем конски кестени, скоро ще започне повръщане, диария, ще се понижи кръвното налягане, ще настъпят смущения в сърдечната дейност.

Самолечението може да завърши фатално

Кърпикожухът се цени заради късния си цъфтеж, когато в градината почти не остават цветя. Всичките негови части са отровни, но най-опасни са семената и луковиците. Те съдържат голямо количество от отровния алкалоид колхицин. Освен децата, които слагат какво ли не в устата си, може да пострадат и възрастни, които употребяват настойка от луковицата за самолечение. Те трябва да помнят, че топлинната обработка не разрушава отровата. Отравянето е много тежко и нерядко завършва фатално.

Блатното лютиче със своите искрящо жълти цветове и красиви кожести листа украсява не един двор, в който имо влажна зона – ручей, езерце или канавка. Често го развъждат с цел приготвяне на лековити настойки, препоръчвани от народната медицина. Именно в такива случаи при предозиране са възможни отравяния, които често протичат тежко. съсенка

Рано напролет, преди още да са се развили листата, заедно с кокичетата зацъфтява съсънката, наричана галено котенце. Нейните едри синьо-виолетови цветове са наистина прекрасни. Освен това са и целебни – народната медицина ги използва при безсъние и нервни заболявания. Обаче дозите трябва да се спазват стриктно, защото отравянето със съсънка може да има сериозни последствия.

Повечето хора знаят за приложението на напръстника при лечението на сърдечни заболявания. Но това трябва да става само под контрола на опитен фитотерапевт, защото растението е силно отровно. При предозиране се стига до спиране на сърдечната дейност.

 

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА