Около 400 лв/дка е първоначалната инвестиция в бял риган, изплаща се след втората година

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Около 400 лв/дка е първоначалната инвестиция в бял риган. В зависимост от схемата на засаждане, за 1 дка са необходими около 3 700 до 5 000 растения. Така първоначалната инвестиция на декар е между 200 лв. и 300 лв., за обработка, торене и засаждане може да отидат още около 100 лв. Това каза за „Агрозона“ гл. ас. д-р Станко Станев от Института по розата и етеричномаслените култури в Казанлък

Добивите през първата година са около 150-170 кг, след втората година билката влиза в активно плододаване и добивите достигат 500-700 кг/дка до 1-1,5 тона от дка. През втората година не се нуждае дори от окопаване. Сортът се размножава вегетативно, поради което цената на стрък е около 5-6 ст.

Културата не е взискателна от гледна точка на условия и разходи за отглеждане. Вирее на всякакви почви при неполивни условия, но с 1-2 поливки добивът се увеличава. Сортът позволява механизирано засаждане, особено ако заготовката на разсада е осъществена в тарелки. Това значително улеснява стопаните, по думите на гл. ас. д-р Станко Станев. При всички случаи обаче ако не се използва хербицид, ще са необходими до 2 окопавания, което отнема около 2-3 човекодни за едно окопаване. Възможно е също механизирано прибиране. В голяма степен това го прави лесна култура за отглеждане и прибиране. Суши се лесно, дори на слънце, но тогава се променя цвета на билката.

Бял риган се отглежда в страната предимно в района на Крумовград и Ивайловград. Малки находища има и в Петрич. Културата не е традиционна износна култура за България, както например розата и лавандулата.

Силно бактерицидно действие

„Хубавото при билката е, че ако не може да се реализира като суха билка, има потенциал да се реализира и като масло. Сортовете, които се отглеждат в България са високопродуктивни, в порядъка между 8 и 12 кг масло от дка. На международния пазар се търсят основно сортовете, които дават 65% карвакрол, което е основната съставка на маслото. Белият риган се търси от производителите на лекарства във ветеринарната медицина, тъй като има много силно бактерицидно действие и се използва за лекуване на животните“, обясни гл. ас. д-р Станко Станев.

Най-изгодно е отглеждането на културата по биологичен начин, като лесно се намира пазар за такива продукти във Франция, Холандия, Германия. В България един единствен сорт бял риган е сертифициран от Държавна сортова комисия за отглеждане и това е Хеброс на Института по розата и етеричномаслените култури в Казанлък. Отличава се по продуктивните си качества, като по съдържание на етерично масло превишава 2-3 пъти дивия риган.

Изкупни цени

Около 1,70 лева на кг е изкупната цена на белия риган, а килограм масло струва около 45 до 90 евро, в зависимост от съдържанието на карвакрол, по думите на гл. ас. д-р Станко Станев.

През последните години се увеличава интересът към отглеждане на културата в Добруджа, но много производители срещат някои несполуки при дестилацията и търговията с етерично масло. Така най-сериозните производители си останават в Южна България – Ивайловград и Старозагорско, но те отглеждат основно за сушена билка.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА