Официално: Засилват контрола при обвързаната подкрепа за плодове и зеленчуци

Васил Русев
Васил Русев
4 Минути
Запазват се ставките за подпомагането в сектора

Анализът на разпределението на заявените площи с плодове показа, че при всички заявени за подпомагане култури, сравнявайки данните от миналата и настоящата година, не се наблюдава сериозна динамика. Общо заявената площ с плодове през 2019-а е 33 474 ха, което е с 0,52% повече, в сравнение със заявените площи през 2018 г. С най-високи променливи разходи на декар при плодовете са ябълките, крушите и черешите, а с най-ниски – ягодите, десертното грозде и кайсиите. Това стана ясно след провелия се днес в Министерството на земеделието, храните и горите Консултативен съвет по плодове и зеленчуци.

Значително намаляват заявените площи с картофи

При зеленчуците общо заявените за подпомагане площи през 2019 г. са с 6,7% по-малко в сравнение с миналата година (малко над 2 000 ха). Значително намаляват заявените площи с картофи – 34% или почти 4 000 ха, моркови с около 400 ха и лук – 900 ха. Увеличават се площите с домати – полско производство – 1 100 ха, краставици – полско производство – 1 000 ха, дини 850 ха и пипер – 242 ха. С най-високи променливи разходи на декар при полските зеленчуци са пипера, доматите и патладжана, а с най-ниски – дините, зелето и морковите.

Оранжерийните краставици са най-рентабилни

При оранжерийните зеленчуци има незначително увеличаване на заявените за подпомагане площи от 726 ха до 765 ха, основно при пипера – 23 ха. Най-високи технологични разходи се установяват при отопляемите оранжерийни краставици. Делът от подпомагането с обвързана подкрепа много слабо варира и при трите култури в неотопляемите оранжерии – в рамките на около 23-25%. Най-високата рентабилност при неотопляемите оранжерии – 91% и съответно най-малко участие на подпомагането в нетните доходи – 28,29% се наблюдава при краставиците. Нормално при отопляемите оранжерии, делът на обвързаното подпомагане от разходите е с най-ниска стойност и варира от 7,56 до 17%.

Няма икономически мотиви за промяна на схемите

На база на изнесените показатели и направените изчисления при плодовете не се установяват големи разлики в делът на подпомагането по обвързаната подкрепа от разходите за производство и на нормата на рентабилност. ​Основавайки се на подхода, използван при предишните промени по схемите за обвързано подпомагане, то към настоящия момент няма икономически мотиви от промяна на досега съществуващите схеми. Това твърдение се подкрепя и от факта, че въпреки, че при малините, ягодите и крушите се отчитат най-високи стойности на променливи разходи, при същите видове плодове се отчитат и най-високи нетни приходи и съответно най-висока рентабилност.

Пиперът влиза в отделна група

Въз основа на получените резултати от анализа, няма основание за съществена промяна на досега съществуващото разпределение на зеленчуковите култури по групи в схемите за обвързано подпомагане. При повечето култури не е установена пряка зависимост от делът на обвързаното подпомагане на нетния доход и нормата на рентабилност. Фактът, че пипера е с най-ниска рентабилност и съответно най-голяма зависимост от субсидията по обвързано подпомагане до голяма степен доказва, че е резонно включването му в отделна група за обвързано подпомагане.

Засилване на контрола

По настояване на представителите на бранша ще се засили контролът упражняван от Държавен фонд „Земеделие“ при прилагане на схемите за обвързана подкрепа в сектора на плодовете и зеленчуците. Целта е подпомагане да получат само земеделските стопани, които са реални производители на плодове и зеленчуци, които се реализират на пазара.

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА