Облекчени правила по мярка „Учредяване на групи и организации на производителите“ в ПРСР 2014-2020

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

“Отваряме някои мерки, преди новата програма да бъде утвърдена от Европейската комисия”, каза зам.-министърът на земеделието Явор Гечев.

Облекчени правила и процедури за създаване на групи и организации на производители в областта на селското стопанство ще бъдат въведени през новия програмен период. Това съобщава fermer.bg, цитирайки източници от Министерство на земеделието и храните (МЗХ).Очаква се това да помогне на малките ферми да стъпят на краката си.

От министерството подчертават, че целта не е да бъдат създавани фиктивни организации, а земеделските производители наистина да се обединяват в групи и организации, за да се възползват от колективните инвестиции по мярка „Инвестиции в материални активи“, тоест да имат по-висок процент на подпомагане и по-голям горен лимит на инвестиционни разходи.

Помощта се отпуска за учредяване на групи и организации на производители в областта на селското производство и горския сектор в цялата страна. Експерти от МЗХ уточниха, че бенефициентите по тази мярка трябва да отговарят на определението „малки и средни производители” и да са официално признати до края на 2020 г. въз основа на бизнес план.

Допустими разходи по мярка „Учредяване на групи и организации на производителите“ са: адаптиране към пазарните изисквания на продукцията и производството на членове, които са членове на такива групи или организации; съвместно пускане на стоки на пазара, включително подготовка за продажби, централизация на продажбите и доставки за купувачи на едро; установяване на общи правила за информация за продукцията, в частност за прибиране на реколтата и наличностите; други дейности, които могат да се осъществяват от групи и организации на производителите, като изграждането на умения за стопанска и търговска дейност и организацията и улесняването на иновационните процеси.

Финансовата помощ по мярката е под формата на фиксирано годишно плащане, отпускано за не повече от пет последователни години от датата, на която групата или организацията на производителите е призната. Размерът на помощта се изчислява всяка година въз основа на представен бизнес план и през първата година се развява на 10%, през втората на 9%, през третата на 8%, през четвъртата на 7%, и през петата на 6% на база годишната продадена продукция от групата/организацията на производителите.

Размерът на помощта за всяка група или организация на производителите е не повече от 100 000 евро за първата година, 90 000 евро за втората година, 80 000 евро за третата година, 70 000 евро за четвъртата година и 60 000 евро за петата година. По разчети на МЗХ в новия програмен период по тази мярка ще бъдат подпомогнати 40 групи и организации на производители.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама