НОКА с предложения за модернизация на малките стопанства

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

От Националната овцевъдна и козевъдна асоциация имат няколко предложения за това, как да се помогне на малките овцевъди и козевъди, които изпитват сериозни затруднения да модернизират фермите си.

Между 5 000 и 6 000 стопанства в страната нямат регистрация по член 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. В момента те са недопустими кандидати по Програмата за развитие на селските райони. Това е една допълнителна пречка пред стопаните да кандидатстват за проекти за модернизация. За регистрация по чл. 137 се изискват от стопаните документи, които те не могат да предоставят и по този начин административни пречки стават още повече. Това каза Симеон Караколев, председател на Национална овцевъдна и козевъдна асоциация, в интервю за предаването “Агрозона”, което се излъчва всеки четвъртък по радио „Фокус“.

Инструменти за решение

При близо 10 000 стопанства в страната, в които се отглеждат овце и кози, в над 8 000 от тях доенето се извършва на ръка. При тях не може и дума да става за модерно земеделие, по думите на Симеон Караколев.

В тази връзка от НОКА са предложили на МЗХГ и ДФЗ инструменти за решение така, че да се обърне повече внимание на нуждите на фермерите – най-вече за достигане на базови изисквания в отглеждането на животни, както и в модернизацията на стопанствата.

Допълнителен фонд

Едно от предложенията на НОКА е Държавен фонд „Земеделие“ да кредитира пряко всички проекти на земеделски стопани, организации на производители, малки и средни предприятия по някоя от мерките на Програмата за развитие на селските райони. „Това е много важно, тъй като ДФЗ одобрява, т.е. има пряк контрол върху изпълнението на проектите“, отбеляза браншовикът.

„Нашето предложение е свързано с това да се създаде допълнителен фонд за инвестиции от 20 млн. евро, който дори е заложен като инструмент в Програмата за развитие на селските райони“, уточни Караколев.

Административна помощ

„Необходимо е задължително да има ограничения по таваните на инвестиционните мерки. При това, както вече споменах, хиляди стопанства не отговарят на базови изисквания за модернизация. Всичко това трябва да бъде жълт картон за дирекциите, които разработват стратегическите планове и програмите. Те трябва повече да се вслушват в да помогнат на стопаните да преодолеят тази остра нужда с различни по вид и целенасоченост мерки“, категоричен бе Симеон Караколев.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА