Николай Димов, АЗПБ: Дават се пасища на хора, които нямат регистрирани животновъдни обекти

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

АЗПБ ще отстоява интересите на животновъдите

С промените в Закона за соб­с­т­веността и пол­з­ването на земедел­с­ките земи трябваше да се даде предимство при получаване на пасища на животновъдите с пасищни животни. С предимство по закон трябва да се ползват стопаните от дадена община, които имат регистрирани животновъдни обекти в съответното землище, коментира за “Агрозона” Николай Димов, животновъд и зам.-председател на Управителния съвет на АЗПБ. Какво обаче реално се случва? “Дават се пасища на хора, които от някъде имат животни, но нямат регистрирани обекти в землищата. Устройват тях.” А тези, които са в землищата и имат регистрирани животни в съответното землище и изградена инфраструктура (напр. електропастири), остават без пасища. Вина за тази практика имат общините и областните дирекции по земеделие, стана ясно от думите на Димов, тъй като те са тези, които разпределят пасищата от държавния поземлен фонд. “Каквото подадат общините на областните дирекции, те това разпределят.”, коментира земеделският стопанин.

По думите му не е трябвало да се прибързва с раздаването на пасищата след промяната на нормативния акт – регистрацията на животните е до 1-и февруари. Николай Димов обаче посочва, че още през януари има подписани договори, с които се предоставят за ползване пасища на лица, които нямат регистрирани животновъдни обекти в съответните землища.  Той отбелязва, че не е ясно основанието за това, при условие, че в нормативната база е отразено, че договори на хора, които нямат животни, трябва да бъдат прекратени, и пасища да се дават на реални животновъди, които стопанисват пасищни животни.

“Ние, животновъдите, може да се каже, че се броим на пръсти. Всички се знаем. Знаем кой колко животни има и откъде си подсигурява фуражи.”, коментира още фермерът. Самият той гледа крави, месодайно направление. Има над 320 животни, но не е получил пасища: “Това, което са ми дали, са едни малки парчета, които не ме устройват.”, коментира Димов. По думите му целта на фермерите е да се комасират парцелите и да може да има реално производство.

Щом общините и дирекциите по земеделие не могат да си свършат работата и не спазват закона, трябва да се вземат мерки от министерството и да има някакви санкции, категоричен е Николай Димов.

В качеството си на зам.-председател на УС на АЗПБ Николай Димов заяви, че асоциацията ще отстоява интересите на животновъдите, а не на “чертожниците, които чакат да получават субсидии, без да произвеждат нищо”.

Анета Стефанова

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА