Поне 1/2 от доставяните плодове и зеленчуци по училищните схеми трябва да са от БГ фермери

Лилия Александрова
Лилия Александрова
6 Минути

 

Най-малко 1/2 от доставяните плодове и зеленчуци трябва да са произведени от земеделски стопани, регистрирани по Наредба № 3 от 1999 г. Това предвиждат промените в Постановление № 125 от 15 юни 2020 г. за изменение и допълнение на Наредбата за условията и реда за прилагане на схеми за предоставяне на плодове и зеленчуци и на мляко и млечни продукти в учебните заведения – схема „Училищен плод“ и схема „Училищно мляко“, приета с Постановление № 251 на Министерския съвет от 2016 г. Измененията са публикувани в Държавен вестник днес.

Предоставят се само пресни плодове и зеленчуци, конвенционално или биологично произведени, като се извършват не повече от 50 доставки за учебна година. Забранява се предоставянето в учебните заведения на генетично модифицирани плодове и зеленчуци.

По схема „Училищен плод“ се предоставят най-малко 4 различни вида плодове и/или зеленчуци месечно и най-малко 4 от доставките, но не повече от 6 са на биологично произведени плодове и/или зеленчуци за учебна година. Плодовете и зеленчуците по схема „Училищен плод“ се предоставят в деня на доставката отделно от основните хранения и не могат да се използват за приготвяне на ястия. Продуктите се предоставят на децата и учениците равномерно чрез извършване средно по две доставки на седмица, но не повече от 10 доставки на месец. Предоставяните по схемата конвенционално произведени плодове и зеленчуци следва да бъдат придружени със сертификат за съответствие на качеството.

ЕС, мляко, Agrozona.bgПродукти от сурово мляко

Млякото и млечните продукти трябва да са произведени от сурово мляко, което отговаря на изискванията на Регламент (ЕО) № 853/2004 относно определяне на специфични хигиенни правила за храните от животински произход. Млякото и млечните продукти се доставят в индивидуални или неиндивидуални опаковки с ненарушена цялост, които отговарят на изискванията на Регламент (ЕО) № 1935/2004. Продукти в неиндивидуални опаковки могат да се доставят и да бъдат отваряни, нарязвани или разливани само в детските градини, които разполагат с помещения за приготвяне или раздаване на храна, регистрирани по Закона за храните. Предоставянето на мляко и млечни продукти, доставени в неиндивидуална опаковка, става при подходящи условия чрез нарязване или разливане на индивидуални порции за всяко дете в подходящи съдове в зависимост от вида и условията на обекта за раздаване на храна.

Не повече от 50 доставки на година

Броят на доставките на мляко и млечни продукти за една учебна година е не повече от 50. Най-малко 1/2 от доставките на всеки заявител са прясно пастьоризирано мляко или кисело мляко, като най-малко една доставка месечно е прясно пастьоризирано мляко. Броят на доставките на сирене и кашкавал не надвишава броя на доставките на прясно пастьоризирано мляко за съответния месец. Продуктите се раздават равномерно чрез извършване средно по две доставки на седмица, но не повече от 10 доставки на месец.

По схема „Училищно мляко“ се разпределят най-малко 3 различни вида продукти месечно. За една учебна година най-малко 4 от доставките, но не повече от 6, трябва да са на биологично произведено прясно пастьоризирано мляко и млечни продукти.мед, списание Агрозона, Agrozona.bg

Пчелен мед

Предоставянето на пчелен мед на децата и учениците е задължителна съпътстваща мярка и се изпълнява от доставчиците по схемите. Пчелният мед, който се предоставя в учебните заведения, трябва да е биологично произведен и да отговаря на изискванията на Наредбата за изискванията към пчелния мед, предназначен за консумация от човека. Продуктът трябва да се доставя в индивидуални опаковки с ненарушена цялост. Допустимото количество, разпределяно по схемата, е от 12 до 15 грама на ден за дете.

Помощта се изплаща в срок до 3 месеца от подаването на заявка за плащане.

Списък с одобрените или отказани заявители

В срок до 31 август на страницата на ДФЗ се публикува списък с получилите одобрение или отказ заявители. До заявителите, получили отказа за всички или за част от учебните заведения, се изпращат уведомителни писма по пощата с обратна разписка. Отказите за одобрение могат да бъдат обжалвани при условията и по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Заявителите, които не са одобрени, могат да кандидатстват отново за участие в схемата през следващ прием.

От къде идват средствата

Прилагането на схемите за предоставяне на плодове и зеленчуци и на мляко и млечни продукти в учебните заведения се финансира от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, както и от държавния бюджет. Средствата от държавния бюджет могат да бъдат под формата на национална помощ съгласно Регламент (ЕС) № 1308/2013 и чрез възстановяване на допустимите разходи за данък върху добавената стойност. Разходите за финансиране на съпътстващите мерки по схемите не могат да надхвърлят 15 на сто от годишното финансиране от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и от държавния бюджет. За прилагането на схемите се изготвя Национална стратегия съгласно Закона за прилагане на Общата организация за пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз.

ЕТИКЕТИ:
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА