Най-известните пет билки

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
12 Минути

Пазарът на билки предполага интерес към много лечебни култури, затова днес у нас устойчиво се култивират голям брой от тях, които се ползват от фармацевтите за разработването на полезни смеси и лекарства. Търсенето през годините насочва вниманието към различни култури. В някои от годините пик в интереса отбелязват резенето и копривата, в други – салвията и дилянка. Събрахме пет от най-популярните лечебни растения за култивирано отглеждане, които могат да станат основа на успешна инвестиция.

Маточината е най-доходоносна до 3 години

Маточината (Melissa officinalis) е многогодишно тревисто растение от сем. Устоцветни, което се среща в България. Тя има изправени стебла, които са леко мъхести и достигат височина до 1 м. Листните петури също са слабо овласени. Съдържат много полезни вещества – етерични масла, каротин, аскорбинова киселина. Маточината цъфти с бяло-розови цветове, които се намират в пазвите на листата, обикновено през периода май-септември.

Отглежда се чрез разсад, който се произвежда предварително. Можете да размножите и чрез коренови издънки. Засажда се навън през пролетта по схемата 60 х 30 см. Изберете за нея рохкава, добре дренирана и богата на хранителни вещества почва. Добре е мястото да е слънчево.

Грижите за маточината се заключват в редовно окопаване, почистване на плевелите и торене. През лятото е добре да осигурите и напояване. Торове се внасят 1-2 пъти на месец.

Прибира се чрез окосяване на няколко пъти. Обикновено реколти се прибират през юни, по-късното лято и началото на есента. Листата трябва да се сушат на сянка, като преди това са откъснати от стръкчетата. Използва се сушилня, за да се запази приятният им лимонов аромат. От 1 декар обикновено се добиват 2-4 тона свежи стръкове. Когато суровината се използва за получаване на етерично масло от същото количество може да добиете 1-2 кг масло. Рандеманът е 5:1.

Трябва да имате предвид, че най-оптималните добиви от маточина могат да се получат за 3 години, след това растенията се сгъстяват и резултатите са по-ниски.

Изчисления сочат, че ако искате да отгледате култивирано маточина, най-голяма е инвестицията за първата година. Тя се равнява на над 500 лв. До третата-четвъртата година, когато е най-рентабилно да отглеждате лечебната култура, ще похарчите по още поне по 100-120 лв. на година за обработки, торене, напояване и прибиране. Сметките сочат, че за такъв период добивите от билката могат да ви донесат печалба от 3-4 хил. лв. на декар.

Ползите

Маточината е билка, която освен лечебни свойства е позната и като медоносна култура.

Тя е естествен антидепресант и е полезна за нервната система, подобрява съня и понижава напрежението. Работи в полза и на сърдечно-съдовата система, като укрепва съдовете. Освен това подобрява храносмилането, има диуретично действие и намалява отоците. Помага при респираторни заболявания и кожни проблеми.

При шипката рандеманът е 2:1

Шипката (Rosa canina) е многогодишен храст от сем. Розоцветни. Бива разклонен храст с височина до 3 м, който цъфти през май-юни, а плодовете узряват през есента. Известни са много видове шипки, които имат различни по форма плодове. Във вътрешността си имат мъхесто плодово месо и семена. Именно плодовете са ценната суровина за производство на чаени смеси и лекарства.

Растенията могат да се отглеждат на различни терени, което дава възможност за оползотворяване на пустеещи земи. Отглеждат се различни сортове, разработени са и такива без бодли, като „Вебецина 115”.

Шипката се размножава чрез засяване на семена или вегетативно – с резници, издънки и др. Засажда се през есента.

За да имате икономически ефект от отглеждането на шипкови насаждения, трябва да се грижите за създадените насаждения поне четири години.

Рандеманът е около 2:1, като събраните плодове трябва да се изсушат в сушилня или при естествени условия. За създаването на 1 декар градина трябва да похарчите за посадъчен материал и поддържане около 350-700 лв., сочат изчисления. На година ще трябва да се грижите относително малко за насажденията, като за обработка и торене ще броите по около 150 лв. на година за декар. Градината обаче ще ви носи доходи още 15-16 години. В рамките на година можете да получите, в зависимост от сорта, от 800 до 200 кг свежи плодове, които се събират дълъг период от време – от август до късна есен.

От аптеката

Най-полезната съставка на шипковите плодове е високият процент витамин С. От свежите и изсушени плодове се приготвят различни сладка и мармалади, лечебни напитки и настойки. Чаят от шипка също е известен. Препаратите на основата на полезната билка се използват за регулиране на съсирването на кръвта, за подобряване на работоспособността, имат антисклеротично действие. Шипката участва и при лечението на много заболявания на сърдечно-съдовата система и кръвното налягане.

Лавандулата гарантира двойна печалба

Лавандулата (Lavandula) е тревисто растение от сем. Устоцветни, което е известно с полезните си свойства и уникален аромат. Полезни са цветовете му, които трябва да се събират за използване по време на цъфтежа. У нас има много разработени сортове, които могат да се използват за култивирано отглеждане на билката – „Рекорд”, „Свежест”, „Венец” и др. В зависимост от климатичните условия и сорта, цветовете се появяват през юни до края на юли. На едно място лавандулата живее 20-25 години, което я прави и рентабилна от икономическа гледна точка. Може да бъде отглеждана както на ниско, така и на високо, до 1000 м надморска височина.

За засаждане на лавандулов масив трябва да изберете място, което е слънчево и проветриво. Добре е да се намира по-далеч от вода или високо залегнали подпочвени реки. Почвите трябва да са умерено плодородни, рохкави, да не са много кисели.

Културата се размножава чрез семена или резници. Обикновено растенията се садят през есента.

Цветовете на лавандулата се прибират при слънчево време, през масовия цъфтеж. Сушат се по естествен начин или в сушилня. Рандеманът е 7:1 от свежо в сухо тегло.

За създаването на 1 декар лавандулово насаждение са необходими най-малко 300 лв. Всяка година ще имате разходи и за пръскане, торене, обработка и прибиране – около 100 лв. на декар. За 5 години, когато вече можете да получите добив, ще сте похарчили по около 2000 лв. на декар, а приходите от получените цветове се равняват на поне двойно повече.

Лечебно

Обикновено цветовете на лавандулата се използват сурови или сушени. От тях се извлича етерично масло или пък се използват при приготвянето на лечебни смеси. Лавандулата е полезна за нервната система, като успешно намалява напрежението. Етеричното масло има и диуретично действие, способства дезинфекцирането на рани и бързото им заздравяване. Лавандулата е полезна и за стомаха, като нормализира киселинността и др.

Ментата се продава на листа

Ментата (Меntha piperita) е многогодишно растение от сем. Устоцветни, което у нас се отглежда като две-тригодишна култура. Достига височина от 30-60 см. Листата ѝ имат овална форма с назъбен край, тъмнозелени са и са много ароматни. Цветовете на растението са лилаво-пурпурни.

Културата предпочита осветено място, където можете да я настаните на топъл участък с лек, плодороден субстрат. Има особени претенции към почвената и въздушна влажност, иначе добивите намаляват. Почвата трябва да е лека, хранителна.

Ментата се размножава вегетативно, чрез коренища и резници, засадени съответно през есента или пролетта или през пролетта и лятото. След засаждането важни грижи са окопаването и подхранването на растенията.

Листата на ментата са най-богати на етерично масло по време на масовия цъфтеж, когато минимум 50% от растенията са нацъфтели. Важно е да работите в сухо време, по обед.

Когато събирате билки за сушени листа, то тогава трябва да работите във фаза начало на бутонизацията, като окосените растения трябва да се изсушат за 3-4 дни. След това листата се махат от клонките.

За да създадете 1 декар насаждения с мента ще трябва да инвестирате около 250-300 лв. за площта, като постепенно растенията ще постигнат максимални добиви. Средно постигнатите резултати от втората година са по 200-400 кг на декар сухи листа, които могат да бъдат продадени в зависимост от пазара на цени от 2,50 до 4 лв. за кг. От дестилацията на билката пък можете да постигнете по 7-9 кг етерично масло.

Рандеманът е от 5 до 10:1 в зависимост от това дали е стрък или лист.

Вместо илач

Като суровина за фармацевтичната и хранително-вкусовата промишленост се използват листата на ментата. От тях се извлича етерично масло, което е известно с ползите си при стомашно-чревни болежки. Успешно лекува различни чернодробни заболявания, главоболие, депресия и др.

Кориандърът може да даде до 300 кг на декар

Кориандърът (Coriandrum sativum) е едногодишно растение от сем. Сенникоцветни. Растението има триделни листа, които са подобни на тези на целината и магданоза и се използват като подправка в много кухни. Цъфти с леко розови цветове, но като лечебна суровина се използват семената на културата, които се намират в чадъресто съцветие. Културата расте добре на пропускливи, богати черноземи или пък глинесто-песъчливи терени. Не се отглежда с напояване.

Кориандърът се отглежда чрез директна сеитба през есента или рано напролет, когато почвата е влажна. Засява се на плитко, като редовете се правят на 35-45 см един от друг. Семената се прибират, когато са във восъчна зрялост и 2/3 от тях са с кехлибарено-жълт цвят. След 3-4 дни трябва да се почистят от примесите чрез овършаване. Поради високата си влажност те трябва да се изсушат на тънък пласт и често да се разбъркват.

За да създадете декар от насажденията с кориандър са ви необходими няколко килограма семена. Сметките сочат, че разходите варират от 100 до 150 лв. на декар, като добивите могат да достигнат от 60 до 300 кг за същата площ в зависимост от избора на сорт.

Търси се като подправка и лек

Растението е богато на витамини – А, В1, В2, С, каротин. В плодовете има етерични масла, нишесте и захар, и глицериново масло. Семената се използват за подправка в хранително-вкусовата промишленост, етеричното масло намира приложение в парфюмерията и козметиката, а глицериновото масло – в текстилното и сапуненото производство.

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА