Наредбата за директните плащания е обнародвана в Държавен вестник без промени – във варианта, който бе публикуван за обществено обсъждане. Това не е изненада за бранша, защото отдавна имаше индикации, че ще се случи.
Основният повод за недоволство на част от животновъдите бе, че в наредбата се посочват различни критерии за подпомагане според добива на мляко. При животните под селекционен контрол изискването е да се докаже продукция от 4 тона мляко, докато при животни без селекционен контрол се изисква да се докажат 2 тона мляко. В същото време при автохтонните породи не е необходимо да се доказва никаква продукция, за да се кандидатства за подпомагане. Тези изисквания остават без промяна в обнародваната наредба.
В наредбата е посочено, че размерът на помощта по схемата за млечни крави се определя на брой допустими за подпомагане животни, за които земеделските стопани са реализирали минималното количество мляко и чиято реализация могат да докажат с фактури. Този момент също стана повод за разделение в бранша. „Част от организациите в бранша искаха да се доказва продукция, друга част не искаха. Нашата позиция е, че щом се дава нещо, трябва да се иска нещо насреща.“, каза Михаил Михайлов, председател на Съюза на говедовъдите в България. Въпреки това бе уважено настояването на бранша стопанската година да започва от 1 октомври на предходната година до 30 септември на годината на кандидатстване.
Михаил Михайлов потвърди, че има несправедливост в сектора, защото на един бранш се дава нещо, а на друг нищо. Като цяло политиката на ЕС е такава, подобно е положението и в съседна Румъния, каза той. Според него наредбата трябва да се изпълнява независимо дали има доволни или не.
Пълният текст на наредбата може да видите ТУК.
Още по темата:
Животновъдите на среща със зам.-министър Желязков за промените в наредба № 3
Овцевъди протестираха заради нормативната криза в сектора
Фермерите подават от днес заявления за директните плащания