Най-много домати е произвел светът през 2017 г.

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Доматите държат първенството по производство през 2017 г. за сметка на останалите зеленчукови култури, сочат данните на Рабобанк. Реколтата от тях възлиза на 170 млн.т.,следват лукът – 95 млн.т и краставиците – 80 млн.т. Пиперът е на 7-о място с 40 млн.т, се посочва в анализ на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство. Доматите са 22% от търгуваните количества, докато пипера е на второ място с дял от 12%. Износните количества на краставици възлизат на 6%.

През февруари-март тази година цените на доматите в ЕС достигат най-ниските си нива за последните 5 години, съответно 0,86-0,87 евро/кг. Причините за това са благоприятното време, което не донесе допълнителен стрес за производителите, отчитат от САРА.

Общото производство на домати в ЕС през 2018 г. ще е 17,9 млн.т., което е с 2% по-малко спрямо 2017 г. Очаква се в следващите месеци производството да е по-малко от предходната година, съответно цените ще са по-високи спрямо същия период на 2017 г.

В началото на март 2018 г. цените на краставиците паднаха в сравнение с месец по-рано до 1-1,2 евро/кг на Източноевропейските пазари. От САРА обаче отбелязват, че заради застудяването и наближаващите Великденски празници, цените постепенно растат и вече са 1-1,4 евро/кг.

Лошото време в края на март нанесе много поражения на конструкциите на оранжерията и на реколтата. Очаква се от края на март до първите 10 дни на април, цените на основните зеленчуци да се покачат с 10-15% в сравнение с началото на март.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА