Над 100 горски служители от Плевенско участваха в обучение срещу АЧС

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Днес в Плевен Изпълнителна агенция по горите, Областната дирекция по безопасност на храните – Плевен и Северозападно държавно предприятие проведоха информационно-образователен курс за ловни дружини и държавни горски и ловни стопанства. Специализирана информация и материали бях представени по време на събитието с оглед по-доброто запознаване с характеристиките на заболяването и най-вече начините за намаляване на разпространяването му.

“Изключително важна е ролята на ловните организации и стопанства при превенция разпространяването на АЧС. Не само в изпълнение на плановия обход на засегнатите зони, за да се проследи има ли трупове на дива свиня или животни с нетипично поведение. Колегите ще бъдат особено полезни във връзка със стриктното съблюдаване за намаляване популацията на дивата свиня в ловностопанските райони чрез засилване на отстрела на дива свиня при индивидуален лов. Тази мярка е особено важна, за да се ограничи разпространението на заболяването, тъй като то се разпространява чрез самите животни при движението им в нови, незасегнати до момента площи. Веднага след разпореждането на министър Танева, служителите на трите държавни предприятия в Северна България – Северозападно, Северноцентрално и Североизточно започнаха да обхождат и проверяват, следвайки изготвения за целта график. В гората са разположени информационни табели, за да указват инфектираните зони и ограничат преминаването на хора, които в последствие са потенциални преносители на болестта. В допълнение и със съдействието на МВР в засегнатите райони се обезпаразитяват преминаващите автомобили”, заяви инж. Мирослав Маринов, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по горите по време на срещата.

Повече от 100 представители на държавните горски, ловни стопанства и сдружения от Плевенско участваха в обучението, което е част от разяснителна информационна кампания срещу разпространението на АЧС, провеждаща се в цялата страна. Те и колегите им от региона вече извършват по график ежедневен обход в 2-километровата зона около установените огнища.

През ден ще се наблюдават  териториите в 20-километровата зона около огнищата на АЧС. За всички останали ловностопански райони на Северна България – обходи за надзор се осъществява веднъж седмично, както и в ловностопанските райони, граничещи с Република Сърбия и Република Турция. Веднъж на две седмици ще се обхождат и всички останали ловностопански райони в страната. Обходът се извършва със специално защитно облекло, покриващо и ходилата, което в последствие се унищожава, за да не се разпространява вирусът, съобщават от ИАГ.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА