На 20 и 21 юли представят позицията на страната за справяне с климатичните промени

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Правителството одобри позицията на България за неформалната среща на министрите на Европейския съюз (ЕС) по околна среда, която ще се проведе на 20 и 21 юли 2021 г. в Любляна, Словения. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

Законодателнен пакет „Адаптиране към 55%“

В дневния ред на заседанието е предвидено министрите да обменят първоначални мнения по законодателния пакет „Адаптиране към 55%“. Той представя вижданията на Европейската комисия за постигането на повишената климатична цел за намаление на емисиите парникови газове на EС с „най-малко 55%“ до 2030 г., като се залага пътя към климатична неутралност до 2050 г. и се отчита нуждата от принос от всички сектори.

Приоритети за България

В рамките на предстоящите преговори по законодателния пакет „Адаптиране към 55%“ и в съответствие със защитаваната до момента позиция приоритети за България остават: осигуряването на адекватна улесняваща рамка; отчитане на националните особености (в т.ч. покупателна способност, националните възможности, стартови позиции, ранни усилия и ограничения); спазването на принципа за технологична неутралност (в т.ч. правото на държавите членки да определят енергийния си микс); запазването на конкурентоспособността на националната индустрия; справедливо разпределение на ползите и усилията от прехода; осигуряване на европейско финансиране (вкл. за ограничаване на енергийната бедност); избягване на допълнителни разходи за домакинствата, достъпна цена на енергията и осигуряване на гаранции за постигане на нужния справедлив социално икономически преход.

Предстоящи срещи на международно ниво

В рамките на срещата ще бъдат обсъдени напредъкът в подготовката и очакванията към две предстоящи срещи на международно ниво в областта на климата и биологичното разнообразие – 26-та Конференция на страните по РКООНИК (1-12 ноември 2021 г., Глазгоу) и 15-та Конференцията на страните по Конвенцията за биологично разнообразие (11 – 24 октомври 2021 г., Кунмин).

Изчезване на пчелите?

Държавите-членки на ЕС ще обменят мнения и по напредъка в изпълнението на инициативата на ЕС за опрашителите.

Споделяме разбирането, че ситуацията с намаляването на дивите опрашители и медоносните пчели е изключително тревожна, както от гледна точка на рисковете за околната среда, така и с оглед на потенциалните икономически загуби. Категорични сме, че са необходими спешни действия за тяхната защита.

ЕТИКЕТИ:
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА