На 1 април отварят за посетители Парка за мечки в Белица

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Мечките в Парка за танцуващи мечки в Белица вече започват да се събуждат, заяви управителят на Парка за танцуващи мечки в Белица Димитър Иванов в интервю за Агенция “Фокус“. Това е един доста дълъг процес, който продължава от около месец. Основно мечките се будят от 15-ти февруари до 15 – 30 март.

Зимният сън при мечките

Зимният сън е едно състояние, в което изпадат мечките, някъде се нарича хибернация. Той е малко по-различен от хибернация, която правят хиберниращите животни. То се характеризира с намаляване на пулса, вдишванията и сърдечния ритъм и много малко понижаване на температурата на тялото. Това е основната разлика между хиберниращите животни и мечките. Хибернацията продължава в порядъка на три месеца за България. Когато условията са различни, тя може да продължи до шест месеца. Хибернацията е еволюционно изградена реакция на мечките, която се е създала, за да могат те да оцелеят през тежките зимните условия. Не е факторът, че е студено, а че няма храна през зимата. Мечките са големи животни и се нуждаят от големи количества храна всеки ден. По време на хибернацията те влизат в бърлоги, като остават там и не се движат. Като казваме зимен сън, малко е заблуждаващо, че спят през цялото време. Това не е точно така. Те будуват през деня, но не се движат, за да могат да спестяват енергията. А енергията си набавят от мазнините, които са натрупали през есента.

В момента имаме 21 мечки в парка. Най-новото попълнение в парка се казва Теди, тя дойде в края на миналата година. Всяка една мечка при нас има собствен характер и име. Някоя мечка има предпочитание към определена храна или се плаши от нещо. Следи се и какво е здравословното им състояние, защото то ще се отразява на поведението на кафявите мечки.

Снимка: http://park.belitsa.com

Създаване на парка за мечки

Паркът за танцуващи мечки се създава през далечната 2000 година чрез пилотен проект. Идеята е да се подпомогнат танцуващите мечки в България. През това време има около 28 регистрирани мечки. Държавата предприема най-различни мерки. Фондация „Четири лапи“ и Фондация „Бриджит Бардо“ показват проблема на обществото. Държавата решава да спре това нещо, но трябва да се намери място за живеене на тези животни и тогава двете фондации решават да направят парк, който е близо до естествената им среда и да може да покрива нуждите на кафявата мечка, като в него да бъдат приютени всички регистрирани танцуващи мечки на територията на България.

Откриване на парка за посетители

Надявам се да отворим парка на първи април. Въпреки че като гледам как върви заболеваемостта с COVID – 19, може би ще отложим. В зависимост от условията и ние ще се нагласим към тях. В паркът, когато е отворен за посетители, се предоставя възможността да наблюдават кафява мечка от изключително близко разстояние в среда, която е естествена за тях. Те са зад огради, но са в реална гора. Осигурен е екскурзовод, който обяснява за нуждите на кафявата мечка и начина на отглеждане.

Финансиране

Фондация „Четири лапи“ и Фондация „Бриджит Бардо“ финансират целия проект 50 на 50. Те осигуряват възможно най-добрите стандарти, които са ни познати при отглеждането на мечките. Каквато и нужда да имаме, тя се покрива от тези две фондации. Също така много добре си партнираме с Община Белица. Партнираме си и с Министерството на околната среда, когато има нужда да се подпомогнат мечките в България.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА