Намаляват цените на дървата до края на януари

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

До края на месец януари ще търсим механизми да се нормализира цената на дървата за огрев в страната. Това заяви министърът на земеделието д-р Иван Иванов, съобщиха от пресцентъра на Министерството.

„Една от първите ми дейности бе да се срещна с директорите на държавните горски предприятия и да обсъдим темата с покачващите се цени на дървата за населението. Това, което получих като информация за причините е прекаленото търсене и спекулата от страна на търговците, които купуват дървесината и я доставят до крайния потребител“, коментира министър Иванов и посочи, че целта е до края на януари да бъдат предложени конкретни мерки, които да доведат до намаляване на цените на дървата за огрев през този отоплителен сезон.  По думите му, има и обективен елемент за поскъпването им, като например цената на горивото.

Ползвателите на пелети се надяват, че промяната в цените на дървата за огрев ще се отразят и върху цените на пелетите, които за кратко достигнаха рекордните 700 лв./тон, в сравнение 350-450 лв за тон през отоплителния сезон 2019-2020 г.

При необходимост: Въвежда се мораториум върху износа на дървесина

„Правим анализ и на износа. Ако е необходимо ще наложим мораториум. Възложил съм да бъде изготвена справка каква дървесина е изнесена и какви количества са заложени да бъдат реализирани зад граница. Ако този процент е висок и би имал отражение върху крайната цена, ще предприемем и такива мерки. Заедно с ресорните зам.- министри ще обсъдим възможностите. Нашата цел е до края на сезона да достигнем нивата на цените от лятото“, подчерта д-р Иван Иванов.


Четете още:

До края на януари горските предлагат план за намаляване цената на дървата за огрев


Концесии на ловните стопанства

На въпрос за дейността и концесионните договори на ловните стопанства, земеделският министър отговори, че в момента се извършва проверка и анализ на състоянието им и при констатирани нарушения ще се търси отговорност, включително и чрез прекратяване на договори.

„Най – честите пропуски към момента са неплащането на концесионни такси или наемна такса в срок, при броя на животните, които се намират в стопанството и разходите за дейностите, които се споделят между концесионера и съответното ловно стопанство. Целта ни е да защитим държавния интерес“, категоричен бе той.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА